Při jarním úklidu zahrady jste určitě našli nejednu prázdnou ulitu hlemýždě nebo páskovky. Opuštěné šnečí domečky mohou přinést ještě radost, nasbírejte je a vyrobte jedinečnou dekoraci do zahrady i interiéru.
Materiál zdarma
Nic nežije věčně a platí to i pro drobné plže, kteří obývají naši zahradu. Určitě i u vás se ve vlhčích a stinných koutech skrývá hlemýžď zahradní (Helix pomatia), náš největší a nejznámější suchozemský plž. Možná potkáte i drobné páskovky keřové (Cepaea hortensis), které snadno poznáte podle tmavých linek na ulitách.
Vápenaté schránky je chrání po celý život a když daný jedinec odumře nebo padne za oběť predátorům, zůstanou prázdné a k nepotřebě. Tyhle unikátní a perfektně tvarované výtvory přírody však skvěle využijete. Nasbírejte jich co nejvíce a nejdříve je důkladně očistěte. Namočte je do vody s trochou jaru a po několika hodinách vydrhněte kartáčkem a nechte důkladně oschnout.
Závěsná zvonkohra
Ze šnečích schránek vytvoříte nápaditou dekorací, která se hodí do bytu, ale třeba i na pergolu nebo na strom v zahradě. Pro její výrobu si připravte očištěné ulity, různobarevné korálky, rybářský vlasec a dřevěný rámeček nebo kroužek, případně tavnou lepící pistoli. Nejprve do ulit pomocí šroubku a kladiva udělejte dírky, pokud vám schránky praskají, přetřete je nejdřív bezbarvým lakem. Proděravělé ulity navlékejte na vlasec a prokládejte podle libosti korálky. Nezapomeňte pod každou ulitou či korálkem udělat uzlík, aby se vám na vlasci nepohybovaly. Hotové závěsy připevněte na rámeček. Opatřete ho háčkem nebo očkem na zavěšení a přilepte na něj pro ozdobu další ulity. Zavěšený v zahradě bude ve větru zajímavě chřestit. Kdo chce ještě nápaditější zvonkohru, může si předem ulity barevně vyzdobit, třeba pomocí barev na sklo.
Drobné květináče pro radost
Větší ulity hlemýždě zahradního měří i kolem 5 cm a lze je využít jako malinké květináče pro menší rostliny. Naplňte je trochou hlíny a osázejte mechem nebo nějakým nenáročným sukulentem, třeba netřesky. Takové květináče pak umístěte do skalky nebo někam, kde se budou hezky vyjímat. Stejně tak můžete šnečí ulity využít i jako malé vázičky. Pomocí tavné pistole si na podložku nalepte hned několik šnečích domečků, úžasně budou vypadat třeba vyskládané do šnečí spirály. Naplňte je vodou a dovnitř dejte drobné barevné kvítky. Vázičky můžete využít i pro pěstování chutné řeřichy, dovnitř ulity vložte trochu namočené vaty, zasypte semínky řeřichy a po pár dnech už se ze šnečího domečku vynoří první rostlinky.
Ulity, kam se podíváš
Věnec se na dveře hodí po celý rok, jen je potřeba ho přizpůsobit aktuálnímu ročnímu období. Na jaře a v létě bude moc hezky působit svěží zelený věnec doplněný o šnečí ulity. Použít můžete i suchý základ ze slámy nebo pokrýt věnec ulitkami úplně celý. Na doplnění poslouží kamínky, mašličky, smotky sena nebo suché kvítky. Na stůl se hodí skleněná misky s mechovým aranžmá, doplněná kromě ulit o další přírodní materiál.
Mimořádně půvabně budou vypadat i pokojové nebo zahradní rostliny, pokud květináč nebo záhon doplníte o detail šnečích ulit. Stejně tak se hodí vedle kamenů do skalky. Zajímavě působí ulity naskládané ve skleněné váze nebo drátěném košíku.