Využijte sekačku

Zahradní vysavač samozřejmě vlastnit nemusíte. Tedy alespoň v tom případě, že obhospodařujete větší zatravněnou plochu. Klasická zahradní sekačka umí listí a další nečistoty z trávníku odstranit velmi efektivně. Pro podzimní sběr jsou nejlepší stroje, vybavené sběracím nožem a bočním výhozem.

Boční výhoz je pro podzimní činnosti docela důležitý prvek, neboť umožňuje nařádkovat hmotu. Opakovaným přejížděním listí směrem od krajů zahrady k jejímu středu dosáhnete velmi dobrého pracovního efektu. Listí bude nejen nařádkované, ale také najemno rozdrcené. Tím docílíte stavu, kdy sesbíraná hmota zabírá mnohem méně místa v kompostu. Listí také v kombinaci s trávou zarývejte. Záhonům tím dopřejete vyvážený mix důležitých živin. Tam, kde každoročně odklízíte velké množství listí, přemýšlejte při koupi nového stroje nad variantou s proměnnou rychlostí pojezdu. Snížením rychlosti docílíte velmi dobrého naplnění koše. To i tehdy, když je po dešti a vy nechcete nic nechat náhodě.

Úklid zahradním traktorem

Listí lze samozřejmě uklízet i pomocí zahradního traktoru nebo rideru s jedno a dvounožovým sekacím ústrojím. Pokud chcete i zde dosáhnout vyššího stupně nadrcení, pak použijte boční výhoz nebo zadní deflektor, následně nasekanou hmotu sesbírejte a uložte do kompostu. Při používání sekací zahradní techniky zhodnoťte stav vašeho trávníku. V případě nutnosti ještě před úklidem listí trávník pročistěte pomocí vertikutátoru, který odstraní mech a plsť. Následným odklizením získáte nejen upravený, ale i řádně vyčištěný trávník.

Velmi šikovným pomocníkem k zahradním traktorům je těžký čistič, známý také jako sweeper. Jedná se o zařízení s hrabicemi, které odhazuje posečenou trávu nebo listí do zapojeného sběracího vaku. Nejčastěji jej použijete u traktůrku, na kterém máte vpředu agregovaný nesený vertikutátor nebo vlastníte typ stroje bez sběracího koše a trávu nechcete v sezoně nechávat zahnívat v trávníku.

Využití obraceče sena

V posledních letech se klade důraz na čím dál větší úroveň multifunkčnosti u stavebnicových produktů. Například jednoosé kultivátory, které mají v příslušenství obraceč sena, velmi dobře poslouží i na podzim. Nastavením zařízení na nižší pracovní hloubku docílíte nejen odklizení listí z plochy do úhledného řádku, ale obraceč z trávníku odstraní i mech a další nečistoty.

Nejpohodlnější práci nabízí obraceč, agregovaný v kompletu s hydronosičem nářadí. Jde o malý a obratný stroj, který je vybavený hydrostatickou pojezdovou převodovkou s automatickou uzávěrkou hnací nápravy. Šikovně rozmístěné ovládací prvky umožňují ovládat všechny funkce z místa obsluhy. Nejmodernější verze mají usnadněnou výměnu nářadí. Na výměnu potřebujete jen povolit čtyři šrouby a jednu napínací kladku. Montáž jiného hnaného adaptéru provádíte v opačném sledu. Tím, že řemen je v trvalém záběru, šetří peněženku majitele, podobně jako lité řemenice. Pro shrabování ve svažitém terénu existují pro některé modely i kolová závaží, zvyšující přilnavost pneumatik k zemi.