Rozhodující při výběru sekačky je, zda máme trávník, který sečeme pravidelně, nebo nanejvýš třikrát ročně
Zdroj: Vitalliy / Shutterstock.com

Jaké existují druhy sekaček a která by byla nejvhodnější právě pro vaši zahradu

Jakmile se oteplí a půda prohřeje, jako první začne růst tráva. Pak nastává pravidelný rituál sečení. Pokud patříte mezi ty, kteří letos uvažují o koupi nové sekačky, pak se vám následující informace mohou hodit.

Podle jakých hledisek nový žací stroj vybírat? Rozhodující je, zda máme trávník, který sečeme pravidelně, to znamená několikrát za sezonu, nebo je to extenzivní travní plocha, již pokosíme nanejvýš třikrát ročně. Důležité také je, k jakému účelu hodláme travní hmotu využívat, jestli jako kompostový organický materiál nebo krmivo pro domácí zvířata. V tomto článku se zaměříme na pravidelně udržované plochy, kde posečená tráva je organickým odpadem pro kompostování.

Elektrické sekačky mají bezesporu tu výhodu, že jsou tiché a naprosto ekologické Elektrické sekačky mají bezesporu tu výhodu, že jsou tiché a naprosto ekologické Zdroj: Maxim Blinkov / Shutterstock.com

Benzin, nebo elektřina?

Při výběru sekačky musíme nejprve posoudit velikost travní plochy. Je-li do 300 m2 s rovným povrchem a komplexem stromů, keřů a květinových záhonů, pak je pro nás vhodná sekačka bez pojezdu. Navíc se můžeme rozhodnout, zda koupíme sekačku elektrickou nebo benzinovou. Elektrické mají bezesporu tu výhodu, že jsou tiché a naprosto ekologické, lehké a snadno se s nimi manévruje. Určitou nevýhodou je připojení do elektrické sítě kabelem, který může být někdy limitujícím faktorem. Elektrická sekačka by měla mít kvalitní elektromotor s přímým pohonem nože. Důležité je, aby se dala nastavit výška sečení a aby sekačka vyhazovala posečenou hmotu do sběrného koše. Kola by měla být osazena ložisky, jinak se v krátké době třecí plochy opotřebují. Ochrana proti přehřátí zabrání poškození elektromotoru, měla by být proto standardním vybavením sekačky. Praktická jsou i skládací madla, což oceníme při přepravě nebo skladování. Záběr elektrických sekaček je 30–40 cm. Kvalitu nože nesmíme podcenit, musí být pevný a robustní – pokud připomíná nabroušený kus měkkého železa a při tlaku rukou se prohýbá, raději sáhneme po jiné značce.

Jestliže nám vadí kabel, zvolíme sekačku s benzinovým motorem Jestliže nám vadí kabel, zvolíme sekačku s benzinovým motorem Zdroj: Simon Kadula / Shutterstock.com

Jestliže nám vadí kabel, zvolíme sekačku s benzinovým motorem. Umožňuje sbírat trávu do koše nebo přímo ji rozhodit na travní plochu a zvládne i mírně přerostlý porost s tím, že výšku sečení nastavíme centrálně. Zcela běžně bývá osazena čtyřtaktním spalovacím motorem, který splňuje ta nejpřísnější ekologická kritéria. Vzhledem i k vyšší hmotnosti oproti elektrické sekačce jsou důležitá větší kola na ložiscích a bezpečnostní brzda nože.

Pojezd na větší zahrady

Máme středně velkou zahradu s otevřeným travnatým prostorem, místy s nerovným terénem a mírným svahem bez stísněných míst? Pak je vhodným řešením benzinová sekačka s pojezdem. Jednorychlostní pojezd je naprosto vyhovující. Tyto sekačky mají záběr v rozmezí 46–55 cm. Bonusem jsou stroje s označením 4v1. Taková sekačka může trávu vyhazovat bočním výhozem, zadním výhozem, sbírat do koše nebo mulčovat. Tady již oceníme koš o objemu 60–70 litrů a komfortní, měkčené madlo. Při mulčování je travní hmota speciálním nožem rozdrcena ve skeletu sekačky a zapravena do porostu. Mulčujeme vždy maximálně při zakracování původní výšky trávy o třetinu. Pokud však mulčujeme častěji, může se vytvářet travní plsť a znamená to, že trávník musíme častěji vertikutovat a vyčesávat.

Vyšší třída

Pro středně velké zahrady s velkým množstvím stromů, keřů, květinových záhonů a chodníků, případně i s větším svahovým převýšením, se vyplatí sekačka, která umožňuje změnit rychlost jízdy tak, abychom mohli přesně a bezpečně sekat kolem překážek. Můžeme zvolit i luxusnější variantu s variátorovou převodovkou, která umožní plynulou změnu rychlosti. U takové sekačky oceníme i indikátor naplnění koše a osazení skeletu rychlospojkou pro připojení hadice na mytí.

Sbírá i mulčuje

Na členité středně velké až velké zahrady s různými povrchy je nejvhodnější sekačka s hydrostatickým pojezdem. Má plynule měnitelnou rychlost pojezdu a perfektně se tak přizpůsobí pracovnímu tempu. Třešničkou na dortu je hydrostatický tempomat, díky kterému si sekačka udržuje nastavenou rychlost bez ohledu na zatížení, třeba když jsou v terénu nerovnosti. Tyto sekačky mají záběr 53 cm a jsou vybaveny funkcí rotostop, která zajistí, že se žací nůž okamžitě zastaví, je-li to potřeba. Praktickým a velice komfortním způsobem je řešeno mulčování: jednoduchým posunutím páky se uzavře výhozový otvor a sekačka mulčuje. Tento systém navíc umožňuje část trávy sbírat do koše a část zároveň mulčovat. To oceníme, když sečeme přerostlý porost.

Robotické

Pokud nás nebaví běhat po zahradě se sekačkou a vůbec se chceme údržbě trávníku věnovat jen minimálně, oceníme sekačku robotickou. Bez problému zvládne i středně velké ucelené zahrady. Pracuje i v době naší nepřítomnosti, podle potřeby si sama doplní energii v nabíjecí stanici.

Robotická sekačka nedovolí trávníku přerůst, a tak máme stále posečeno Robotická sekačka nedovolí trávníku přerůst, a tak máme stále posečeno Zdroj: OrthsMedienGmbH / Shutterstock.com

Nedovolí trávníku přerůst, a tak máme stále posečeno. Vzhledem k tomu, že tráva je neustále mulčována, žne se jen relativně malé množství travní hmoty, které se velice rychle rozloží.

Stále módní akumulátor

Na závěr si představíme největší hit poslední doby, a to je sekačka akumulátorová. Vývoj těchto strojů zaznamenal v krátké době velký skok. Nabídka je dnes tak rozmanitá, že si vybere každý, i ten nejnáročnější majitel zahrady libovolných rozměrů. Lze říci, že tyto sekačky trávu posekají stejně dobře jako benzinové. Jsou totiž podobně výkonné, navíc sekají bez hluku a zápachu.

Akusekačka. Vývoj těchto strojů zaznamenal v krátké době velký skok Akusekačka. Vývoj těchto strojů zaznamenal v krátké době velký skok Zdroj: BOKEH STOCK / Shutterstock.com

Aku sekačky pracují s mnohem nižšími provozními a servisními náklady a nulovými emisemi během používání. Na jedno nabití poskytne akumulátor energii na posekání travnaté plochy o velikosti až 1000 m². Automatická proměnlivá rychlost s plynulou regulací jízdy u vybraných modelů znamená optimální rychlost sekání, aby byla co nejlépe využita kapacita akumulátoru a prodloužila se tak doba provozu sekačky při zachování výkonu sečení trávy. Při funkci 3v1 sekáme trávu, sekáme a sbíráme ji do koše nebo mulčujeme. LED světlomety umožňují pracovat i za šera a usnadňují manipulaci se sekačkou, když ji uskladňujeme v méně osvětlených místech. Akumulátor ale zdaleka neslouží jen pro pohon sekačky. Jednoduše se přehodí na stroj jiný a může pohánět vyžínače nebo křovinořezy, nůžky na živý plot, řetězové pily, foukače a fukary a dokonce i dvoustupňovou sněhovou frézu.

Zdroj: www.dumazahrada.czwww.idnes.cz

Akční letáky