Semena jsou dnes kvalitní, ale i drahá. Výrobci poskytují záruku klíčivosti a druhy, které jsou náchylné k chorobám, chrání mořením. Se semeny by se tedy mělo dobře hospodařit a přebytky uchovat do příštích let. Při špatném způsobu skladování ztratí klíčivost do roka, při dobrém vydrží životaschopná mnoho let.

Za jak dlouho semena ztratí klíčivost?

Záleží především na druhu rostliny.

  • Například semena okurek a tykví vydrží bez větších starostí velmi dlouho, až deset let.
  • Naproti tomu u cibule, póru nebo pastináku je to jen jeden rok.

Dlouhověkost semen je druhově dědičná záležitost, ale ovlivňují ji také podmínky, během nichž se semena vyvíjejí na mateřské rostlině. Podmínky určují, kolik zásobních látek se v semenu vytvoří.

Proč semena skladovat v mrazáku?

Dobře vysušeným semenům cibule, póru, salátu, pažitky, begonií, macešek či petúnií svědčí uložení při teplotě -18 °C.

Neméně důležitý je také způsob skladování semen. V prostorách s velmi kolísavou teplotou a vlhkostí se probouzejí z vegetačního klidu a poté postupně hynou. Pro semena je totiž nepříznivá už 70% relativní vlhkost vzduchu. To jsou podmínky, které obvykle panují v zimě v nevytápěné bezmrazé místnosti. Vůbec nejhorší jsou pro semena proměnlivé podmínky teploty a vlhkosti, jaké panují např. v zahradní boudě nebo v garáži.

  • Například semena salátu ledového, která byla 18 let skladována při teplotě -18 °C, vyklíčila s 94% úspěšností.
  • Když byla při teplotě -18 °C po dobu 6 let skladována semena cibule kuchyňské, i přesto, že obvykle ztrácí klíčivost již druhým rokem, dosáhla úspěšnost klíčivosti 96%!

Krátkodobě poslouží i lednička

Semena, která jsme koupili v laminovaném, hermeticky uzavřeném sáčku, výrobce vysušil na 7 až 9 %. Proto sáček hned po odebrání semen uzavřeme, aby semena nemohla zvlhnout a vložíme ho do hermetického obalu, nejlépe skleněné nebo plastové nádobky, kterou uzavřeme a uložíme do chladničky s teplotou 5 až 10 °C. Vydrží v ní i déle než do příštího roku.