Seed bombs (případně seed balls) vznikly jako technika znovu objevená japonským průkopníkem přirozeného zemědělství Masanobu Fukuoka (1913-2008). Původně vládní vědec žijící na hornatém ostrově upozornil na techniku, která by pomohla zvýšit produkci potravin. Jednalo se tehdy hlavně o rýži, kterou se dařilo v Japonsku pěstovat v sopečných půdách. Fukuoka propagoval přírodní farmaření, obdělávání půdy bez nutnosti orby, někdy zvané líné zemědělství. Právě to Fukuoka považuje za nejvyšší formu zemědělství.

Seed bombs - koule plné semínek

Semínka rostlin se balí do hmoty vyrobené ze změklého papíru (papier-mȃché) a nakonec se obalují jílem s vodou. Se semeny do seed bombs nešetřete, ne všechna semena mají dobrou klíčovost a některá mohou být hluchá nebo vyschlá. Nejlepší šanci na růst mají koule, které jsou na závěr přípravy obalené ve vrstvě kompostu. Díky tomuto postupu je semeno uvnitř chráněno před vyzobáním ptactvem anebo hlodavci, případně i před silným deštěm. Nakonec se na rovné ploše uválejí pěkně kulaté "bomby" a je hotovo. Koule pak vysušte, aby semena rostlin skrytá uvnitř nezačala ihned klíčit.

Ideální semínka pro seed bombs

Využít se dají hlavně malá a drobná semena, a to hlavně těch rostlin, které snadno vzejdou i v poměrně nepříznivém prostředí. Ideální jsou semena rostlin, které se běžně pěstují v dané oblasti. Vyzkoušet můžete semena jedlých rostlin a bylinek jako jsou například mák, kopr, lichořeřišnice, hrách, měsíček, slunečnice nebo salátová semena. Stejně dobrý je i nápad vytvořit pomocí seed bombs například jednotlivá místa s kvetoucími lučními rostlinami s vlčím mákem, hvozdíky, kopretinami a zvonky. Díky většímu množství seed bombs může klidně vzniknout i nádherná květnatá louka na zcela nečekaném místě.

Ve správný čas na správném místě

Jakmile se venku oteplí anebo v krajině nastanou příznivé povětrnostní podmínky, je ideální čas na aplikaci seed bombs. Přiměřeně vlhké počasí způsobí, že vlhkost pronikne do středu koulí až k samotným zapracovaným semínkům, a ta pak začnou klíčit. Jakmile začne semínko klíčit, obal degraduje a splyne s půdou. Seed bombs můžete brát s sebou všude, kam jdete a zanechat je na smutných zanedbaných místech, která potřebují trochu ozelenit.

Vyrobte si plantable paper

Velmi podobným způsobem vznikají takzvané pěstební papíry (plantable papers). Taktéž obsahují hmotu z rozmělněného papíru, podobnou, jakou zpracováváme při výrobě ručního papíru. Recyklovatelný papír společně s přiměřeným množstvím vody rozmixujeme na kaši v mixéru. Přendáme do misky, přimícháme semínka a nakonec hmotu vzhledově vylepšíme přidáním sušených květů levandule nebo okvětních plátků měsíčku lékařského nebo jiných květin, které máme k dispozici.

Skvělá zábava či osobité dárky

Plantable papers vyrábíme ideálně z recyklovaného papíru. Jakmile máme papír hotový a dobře vysušený, můžeme z něj stříhat nejrůznější tvary, například květiny, srdíčka, nebo kartičky, na které pak napíšeme: Vysaď si mě! Papírovou hmotu můžeme ale také pěchovat do formiček a po vysušení z formiček vyklepávat. Hezké tvary pak zabalíme do hedvábného papíru a rozdáváme jako malou pozornost u příležitosti návštěvy, svatby, oslavy, nebo na party. Z plantable papers můžeme vyrábět i jmenovky na dárky, záložky do knih nebo také zajímavá přáníčka.

Obojí, ať už výroba seed bombs, nebo plantable papers, jsou skvělé činnosti, kterým se můžete věnovat společně s dětmi či přáteli. Další inspiraci najdete na naší nástěnce na Pinterestu.