Listy aromatických bylinek jsou léčivým kořením a ještě pěkně vypadají
Zdroj: nnattalli / Shutterstock.com

Šestero oblíbených, voňavých bylinek pro radost i užitek

Bylinky se na zahradách úspěšně zabydlují, a není divu. Jsou krásné, voňavé, léčivé, poslouží jako koření. Nechybí vám některá z naší šestice?

Následující druhy vytrvalých bylinek pocházejí ze slunného Středozemí. Vyžadují proto hojnost slunce a lehkou, propustnou půdu. Nejsou náročné ani na živiny, ani na vodu – pro suchá léta ideální. Pokud si přejeme udržet jejich polodřevnaté keříky pěkně kompaktní, brzy zjara je zastřihujeme. Košaté je lze udržet i průběžnou sklizní - ovšem i část bylinek, které pěstujeme pro listy, je dobré nechat vykvést. Květy jsou nejen krásné, ale také medonosné a pomohou hmyzu, který z naší krajiny závratným tempem mizí kvůli intenzivnímu zemědělstí i zvyku síci trávníky nakrátko.

Bylinky sklízíme postupným zastřiháváním vrcholků, které je zároveň udržuje kompaktní Bylinky sklízíme postupným zastřiháváním vrcholků, které je zároveň udržuje kompaktní Zdroj: Julija Sapic / Shutterstock.com

Hořká šalvěj

Půvabný keřík šalvěje lékařské může být až 1 m vysoký. Stříbřité listy mají hořkou chuť i vůni, jsou skvělou podporou trávení, dezinfikují sliznice. Pokud nás přepadne bolest v krku, pomůže nálev z listů jako antiseptické kloktadlo, nebo můžeme čerstvý list rovnou rozžvýkat. Šalvěj je rovněž velmi zajímavým a zdravým kořením, které se hodí nejen k rybám a masu. Pěstovat lze nejen šalvěj lékařskou, ale i sladce vonící šalvěj muškátovou, šalvěj sličnou s ovocným aroma, šalvěj levandulolistou a také variety s listy vínovými, panašovanými, zlatozelenými - mohou však být méně odolné.

Osvěžující rozmarýn

Kafrová a přitom sladká vůně lístků rozmarýnky je povzbudivá a osvěžující. Jako koření sklízíme křehké mladé výhonky a lístky před rozkvětem. Skvěle doplní tučná masa, hodí se i k pokrmům z brambor, k sýrům, do těstovin a na pizzu, nálev z nich povzbuzuje paměť, krevní oběh a odstraňuje nadýmání. Ovšem i modré květy jsou lahodné, poslouží jako ozdoba mnoha pokrmů a dezertů, potěší opylovače. Rozmarýn můžeme pěstovat jako přenosnou rostlinu, na zimu ji umístíme na chladné, světlé, bezmrazé místo. Vyšlechtěny jsou i mrazuvzdorné či poléhavé variety.  

Konejšivá levandule

Květenství této až metr vysoké, odolné bylinka, má neskonale příjemnou, uklidňující vůni a hojivou moc. Také listy levandule mají zajímavou chuť i vůni, na jihu Evropy jsou oblíbeným kořením na maso i zeleninu. Ovšem především květy jsou požehnáním zahrady, kde je navštěvují motýli a včely, i domácnosti. Můžeme jimi zdobit nejrůznější pokrmy, usušit je na uklidňující čaj či do pytlíčků k provonění prádla, naložit je do oleje. Nejčastěji pěstovaná je odolná a mrazuvzdorná levandule lékařská. V nabídce bývají i další druhy a kultivary, například levandule korunkatá s velkým ozdobným květenstvím. Může však být choulostivější.

Divoký tymián

Pěstovat lze nespočet kultivarů s odlišnou vůní a dekorativními lístky, žíhanými či zlatými. Nízké variety vytvoří půvabné koberce a polštářky. Listy jsou výtečným kořením k bramborům, masu, zeleninovým i vaječným pokrmům. Citronově vonící variety jsou vynikající k rybám. Tymián navíc usnadňuje trávení, mírní nadýmání, a pomáhá při infekcích. Pokud ho necháme vykvést, nektarodárné květy potěší motýly i včely.

Bylinky lze snadno pěstovat i v nádobách Bylinky lze snadno pěstovat i v nádobách Zdroj: Gudrun Muenz / Shutterstock.com

Dobromysl, oregáno

Dobromysl obecnou, která kvete i na našich slunných loukách a stráních, pěstujeme především pro půvabná, voňavá a léčivá květenství. Podporují zdravé trávení, prospívající játrům, pomáhají při nachlazení, obvykle ve formě čaje (nálevu). Voňavé jsou i listy, ovšem jižnější variety dobromysli, oregana, mají aroma ještě intenzivnější a listy slouží jako koření nepostradatelné na těstoviny i pizzu. Podobně jako u tymiánu je vyšlechtěno mnoho variet. Oregano, tymián i dobromysl patří do stejného rodu Origanum.

Zemitá saturejka

Saturejka připomíná zemitější tymián. Její drobné aromatické lístky jsou vyhlášeným kořením především na luštěniny, s jejichž strávením výrazně pomáhají. Lžičku nasekané natě přidáme na počátku vaření, lžičku sdrhnutých lístků na hotový pokrm. Saturejka se hodí i do mletých mas a sekané, omáček, polévek, vaječných pokrmů i k dušené zelenině. K rybám a mořským plodům jsou výtečné variety vonící po citrónu. Saturejka horská (Satureja montana), je na rozdíl od saturejky zahradní vytrvalá a jemněji vonící. Vyšlechtěny jsou i půdopokryvné variety.

Akční letáky