Nejdůležitějším kritériem je výběr správného místa. To musí být tmavé a suché. Na světle a v mírném teple dochází k postupnému dozrávání ovoce. Kořenová zelenina zde často začne obrážet, když její podzemní části měknou, dochází k jejímu vysušení a hnilobě. Pokud tedy ke skladovacímu místu nechodíme pravidelně, měli bychom vybírat lokaci bez přirozeného světla. Ideální je například cihlový sklep bez přítomnosti zdroje vody.

Po výběru správného místa také přemýšlejte nad správnou skladovací výškou. Přepravky nikdy nenechávejte ležet rovnou na zemi. Zde jsou velmi atraktivní návnadou pro drobné hlodavce. Poškozená úroda se velmi rychle kazí i ve správném skladovacím prostředí. Rychleskládací regálový systém s vyšší únosností na buňku může být tím správným řešením. Jednodušší variantou jsou regálové systémy, které mají povrchovou úpravu provedenou práškovou vypalovací barvou. Modernější verzí je systém regálů, vylisovaný z nerezového nebo pozinkovaného plechu. Ten má proti stříkaným profilům několikrát vyšší životnost.

Jak uskladnit výpěstky nejlépe?

Nejběžnější typy ovoce, tedy jablka a hrušky, skladujte v prodyšných, děrovaných normalizovaných zelinářských přepravkách. Nejlepší je srovnat ovoce do těchto bedýnek v maximálně dvou vrstvách. Pak můžete i větší množství přepravek rovnat na sebe. Příliš velké množství ovoce skladovaného na jednu přepravku podporuje kondenzaci vlhkosti a případný vznik skládkových chorob (hniloba, plísně). Pro skladování platí, že teplota by neměla překročit 5 °C.

Podobná pravidla platí i pro zeleninu. Avšak pokud požadujete, aby byla uskladněná tím nejlepším způsobem, uložte ji do písku. Tímto způsobem můžete skladovat celer, salátovou řepu, mrkev, petržel a pastinák. Aby celer a řepa nezavadly, ponechejte jim listové srdíčko. Kořenovou zeleninu stačí do písku zahrabat ze tří čtvrtin a umístit do tmavého a suchého sklepa. U mrkve dávejte pozor na její poškození při vyrývání ze záhonu. I mírně poškozené kořeny často velmi rychle postihuje hniloba. Takto skladovaná řepa vám vydrží tři měsíce, ostatní zelenina až půl roku. V písku skladujte i řádně vyvinuté bulvy ředkví, které jsou přes zimu bohaté na obsah vitamínů.

Nemáte vhodný sklep? Zkuste skleník nebo pařeniště

Pokud nemáte sklep, kam byste bezpečně uskladnili zeleninu, využijte skleník nebo pařeniště. Ve skleníku stačí do jam, naplněných zeleninou, přidat netkanou textilii, případně zakrýt ještě folií, pokud začne mrznout. V pařeništi je situace o něco složitější. Zde na netkanou textilii přidejte silnější vrstvu listí. Ta zabrání promrznutí zeleniny. V obou případech je nutné, abyste kontrolovali stav skladované úrody. Pokud se vyskytne některá ze skládkových chorob, neprodleně poškozené kusy zlikvidujte.