obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sklidili jste salát? Vysaďte salát

Máte malý záhonek nebo dokonce skleník. Nezapomeňte na salát, můžete ho sázet opakovaně a zajistit si přísun chutné zeleniny po velkou část roku.

Salát patří k málo plodinám, které můžete pěstovat více let po sobě na stejném místě. Jeho opakované pěstování obvykle nemá, na rozdíl od jiných druhů zeleniny, nepříznivý vliv na únavu půdy či na šíření chorob či skůdců.

Kam s ním? obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Salátu nejlépe vyhovuje dobrá, dostatečně vzdušná půda v II. trati. Zvlášť dobře se mu daří na pozemku bohatě zásobeném živinami, který je dostatečně osluněný. Na záhon vyséváme semena mělce do řádků nebo po špetkách ve sponu 25 x 25 až 30 x 30 cm. Po vzejití rostliny vyjednotíme, případně přesadíme z výsevního záhonu na konečné stanoviště.

Letní salát se hodí jako následná plodina například po ředkvičkách či kedlubnách. Pokud užitkovou zahradu využíváte na maximum, pak můžete letní saláty vysadit jako doplňkovou zeleninou kolem záhonů.

Která odrůda je ta pravá?

obrázek z archivu ireceptar.cz obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Salát patří mezi tzv. rostliny dlouhého dne. V letním období má proto sklon k brzkému kvetení. Kvůli tomu jsou vyšlechtěné speciální odrůdy salátu, označované jako letní nebo celoroční. Kvetení je u nich co nejvíce oddáleno. Při hledání vhodné odrůdy se neřiďte tedy pouze vzhledem či chutí salátu, ale také doporučením pro čas výsevu.

Dětenická Atrakce – vysoce odolná odrůda proti vybíhání do květu a chorobám. Hodí se pro postupnou sklizeň. Přímo na záhon vyséváme od začátku března do konce července. Pokud chceme vysazovat předpěstované sazenice (sadbu), pak počkáme, až bude mít rostlina 4 - 6 pravých listů. Vysazujeme mělce. Při výsadbě dáváme pozor, abychom nezahrnuli srdéčko (střed) rostliny.

salát DUBAGOLD obrázek z archivu ireceptar.cz Zdroj: Archiv ireceptar.cz Ještě do konce června můžete vysévat i další odrůdy letních salátů, jako Jupiter, Mars, Julek, Lento. Samozřejmě jsou tu také celoroční polní saláty odolné k vybíhání do květu při jarním i letním pěstování, například Maršálus a Merkurion, případně polorané odrůdy listových salátů, z kterých můžete sklízet postupně jednotlivé listy. V červenci můžeme vysadit Dubagold, Dubared a Roden.

Pozor na přestárlá semena

Semena salátů stárnou poměrně rychle. Klíčivost ztrácejí po 4 – 5 letech. Pokud každoročně přikupujete nová semena, dobře si zkontrolujte, zda se vám mezi ně nezamíchalo starší osivo. Staré zásoby semen salátu vás snadno mohou zradit právě nízkou klíčivostí.

 

Akční letáky