Občas se stane, že doma či na zahradě pěstujeme rostliny, které nedovedeme pojmenovat. Nejčastěji to bývají ty, které jsme od někoho dostali, ať už formou odkopku nebo semínek. Není divu, že mnohé překvapilo, když zaslechli, že smrtelně jedovatý skočec se běžně pěstuje jako okrasná rostlina.
Zvýšený zájem o skočec vyvolala 5. epizoda detektivního seriálu Hlava medúzy, nazvaná Královna krásy. Když měla vražedkyně vysvětlit, jak si jed ze skočce opatřila, opáčila, že jí roste na zahradě a že je to docela pěkná kytka. A pak už jen suše dodala: „A účinná“.
Skočec obecný vypadá velmi ozdobně.
Je pravda, že je skočec obecný (Ricinus communis) považován za nejjedovatější rostlinu světa. Prudký jed – ricin – je obsažený v jeho semenech. Smrtelnou dávku pro dospělého člověka představuje 15–20 semen, pro dítě už 3–5 semen; přesněji řečeno rozdrcených či třeba rozkousaných. Otrava zpočátku svými projevy připomíná chřipku. Později se objeví bolesti hlavy, pálení v ústech, zvracení, průjem, střevní kolika a vnitřní krvácení. Prudce jedovatý je ricin i pro zvířata.
Ricinového oleje se bát nemusíte
Zároveň se skočec lidstvu velmi osvědčil - pěstuje se jako okrasná i užitková rostlina. Lisováním semen skočce vzniká ricinový olej, který je po povaření zcela bezpečný.
Ze semen skočce se získává ricinový olej.
Používá se v potravinářství, kosmetice, lékařství a také v průmyslu. Působí jako silné projímadlo (laxativum), zevně zmírňuje dermatologické potíže (lupy, vyrážky, zrohovatění kůže). Také se využívá jako strojní mazadlo. Celosvětová produkce ricinových semen se pohybuje kolem dvou milionů tun ročně. K největším producentům patří Indie (s více než třemi čtvrtinami celosvětového výnosu), dále pak Čína, Mosambik a Etiopie.
Dekorativní skočec jako ozdoba zahrad
Na rostlině skočce jsou květy samčí i samičí.
Pro svůj rychlý růst a exotický vzhled se skočec pěstuje jako okrasná rostlina. Nesnáší mráz a proto se v našich podmínkách předpěstovává a ven vysazuje až po zmrzlých. Nejlépe se mu daří na slunných stanovištích chráněných před větrem. Prospívá v dobře vyhnojené půdě, která by neměla být přemokřená. Semena je možné běžně zakoupit v prodejnách semen. Semena si zachovávají klíčivost přibližně 2 - 3 roky.
Skočec je u nás vhodné předpěstovat.
Jedovatý suvenýr z dovolené
Pokud si ze zahraničních cest vozíte suvenýry v podobě různých náramků a korálků, je možné, že někde máte i semena skočce, ale vůbec to netušíte. Nošení takových šperků by vám nemělo nijak ublížit.
Semena skočce se objevují také v náramcích či náhrdelnících.
Měli bychom však dát pozor, aby si s nimi nehrály děti. Zvlášť pro ty nejmenší, které mají tendenci okusovat vše, co je v jejich dosahu, by mohla hra s náramkem ze semen skočce skončit mimořádně tragicky.
Zdroj: pfaf.org, en.wikipedia.org