Skořice dokonale odstraní plísně na povrchu substrátu.
Zdroj: shutterstock.com

Skořice je skvělá na zahradě: Zabrání znečištění vody a podpoří růst kořenů

Skořici používáme jako bežné koření v kuchyni a většina z nás nemá ani tušení, že kromě kompotů, dezertů či pečiva se dá využívat jejích vlastností i jinde. Je totiž skvělým pomocníkem také na zahradě!

Zahradníci, kteří nemají zkušenosti, utrácí spoustu peněz za chemické prostředky, kterými se zbavují nejrůznějších chorob či škůdců. Přitom řešením je surovina, která stojí pár korun a doma ji má většina z nás. Je to skořice!

Skořice má antimykotické, antiseptické a antibakteriální účinky. Často se používá v čínské či ajurvédské medicíně jako lék. Její kouzlo a léčebné schopnosti ale můžete využít i na zahrádce.

Skořice brání kontaminaci vody

Pokud přidáte lžičku skořice do vody, v níž necháte zakořenit řízky bylinek nebo pokojových rostlin, je větší šance, že se zadaří. Skořice totiž kořeny stimuluje a navíc brání kontaminaci vody. Pokud nechcete čekat na zakořenění ve vodě, seřízněte konce stonků, namočte je ve skořicovém prášku a ihned zasaďte.

Skořice vždy zafunguje Skořice není jen na okrasu. Zdroj: Agnes Kantaruk / Shutterstock.com

Také poupata jsou náchylná na choroby. Připravte si roztok ze čtyř lžic skořice, které zalijete dvěma litry vlažné vody a necháte louhovat přes noc. Opakovaně jím poupata pokropte, bude se jim dařit mnohem lépe. 

Stejně tak rostlinám prospívá, pokud přidáte mletou skořici do zálivky. Nikdy ji však nedávejte do podmisky. Skořice působí odpudivě i na komáry a mravence. Trochou skořice můžete posypat přímo místo, kde se marvenci vyskytují.

Postřik aplikujte klidně i na sebe

Pokud si chcete posedět na terase, zkuste na sebe použít skořicový postřik. Stačí pár kapek skořicového esenciálního oleje rozmíchat ve vodě a lahvičkou s rozprašovačem nastříkat trošku této vonné směsi do vlasů, na oblečení a na zápěstí. Obtížný hmyz vás pak nechá na pokoji.

Éterický olej ze skořice prohřívá a podporuje činnost srdce Éterický olej ze skořice prohřívá a podporuje činnost srdce. Zdroj: catalina.m / Shutterstock.com

Stejně tak jako se skořice používá při kousnutí hmyzem u lidí pro zmírnění bolesti a svědění pokožky, tak má stejné účinky i na poškozené rostliny. Zejména co se týká houbových patogenů a jiných škodlivých mikroorganismů. Stačí je zaprášit malou vrstvou skořice a riziko hniloby se sníží. Vyzkoušet to můžete například na orchidejích.

Časté zalévání rostlin může vést k rozvoji plísní na povrchu substrátu. Ta sama o sobě ve většině případů ničemu nevadí, působí ovšem neesteticky. Pokud se jí chcete zbavit, nasypte mletou skořici přímo na povrch zeminy v květináči a plíseň nemá šanci.

Zdroj: www.prirodajelek.cz, www.sazenicka.cz, www.nasezahrada.cz

Akční letáky