i z rajčat můžeme připravit domácí víno
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Skvělé odrůdy rajčat: výnosné rané hybridy, lahůdkové ovocné, cherry pro balkóny

Důležitým předpokladem dobré sklizně je výběr odrůdy. Není to jednoduché, sortiment odrůd je ohromný a nové každoročně přibývají. Jaké odrůdy se v minulých letech nejvíce osvědčily?

Plody, které nepraskají

V posledních letech se prosazují odrůdy typu long life, které se vyznačují vysokou trvanlivostí (mnohdy až 4 týdny) a odolností k praskání.

 • Pedro F1 je odrůda určená pro pěstování ve skleníku a fóliovníku. V teplých oblastech spolehlivě dozrává i venku v celých vijanech. Plody jsou vynikající chuti, s vysokou trvanlivostí.

Pedro F1 Pedro F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Ateron F1 má plody pevné s vysokou odolností proti praskání a s dobrou skladovatelností. Odrůda je určená pro pěstování nejen ve skleníku, ale i venku. Plody vydrží při skladování až čtyři týdny.
 • Tornádo F1 je osvědčený poloraný hybrid s univerzálním využitím, vhodný pro skleníky, fóliovníky i polní pěstování. Plody jsou kulovité, hladké, pevné, střední až velké. Odrůda nemá zvláštní požadavky na agrotechniku.

Tornado F1 Tornado F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Start F1 je raný, velmi výnosný hybrid vhodný pro polní pěstování, ale i k rychlení. Plody má lesklé, pevné, ploše kulovité, středně velké, tmavě červené, šťavnaté, výborné chuti. Snáší výkyvy počasí.

Start F1 Start F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Toro F1 je univerzální poloraný hybrid určený pro studené rychlení a polní pěstování. Plody jsou větší, ale pevné a nepraskají ani v době déletrvajícího deštivého počasí.

Lahůdková rajčátka nejen pro děti

Velmi žádané jsou odrůdy ovocných rajčat, které svými názvy, tvary i vybarvením kopírují ovoce, k němuž jsou přirovnávány. Jsou výjimečně sladké a lahodné. Vyhledávají je proto především děti, které si díky nim zeleninu zamilují. Jako zdravé letní mlsání nebo úžasné pohoštění jsou však výtečné i pro dospělé.

 • Rajče datlové Pollicino je sytě červené, oválné, zralý plod je šťavnatý, vynikající lahůdkové chuti.

Pollicino F1 Pollicino F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Rajče melounové dostalo název Duo, kulatý plod má průměr 3–4 cm. Vyzrálé plody jsou na červeném povrchu zelenožlutě žíhané, jsou šťavnaté s menším množstvím semen, mají sladkou, velmi dobrou chuť.

Duo melounové Duo melounové Zdroj: Archiv ireceptar.cz

 • Cherolla F1 je vysoce výnosný hybrid rybízového rajčete určeného především pro polní pěstování ve všech klimatických oblastech. Rostlina je středně vzrůstná, vyšlechtěná tak, aby odolávala plísni bramborové. Plody jsou kulaté, zářivě červené, o průměru 2 cm a hmotnosti 30 g a využívají se zejména jako ozdoba k pokrmům nebo k přímému konzumu.

Cherolla F1 Cherolla F1 Zdroj: Archiv ireceptar.cz

     Žlutou variantou je odrůda Goldkrone.
  Goldkrone Goldkrone Zdroj: Archiv ireceptar.cz  
 • Rajče hruškové vytváří plody ve tvaru malých hruštiček v barvě červené (Radana) nebo žluté (Perun, Idyll), které rostou na dlouhých vijanech v obrovském nasazení. Jsou velmi sladké a mají jemnou a měkkou slupku.

Perun Perun Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Rajčata na balkóně

Zakrslé keříčkové odrůdy pro balkony vypadají v truhlících velmi pěkně, v období květu je občas kolemjdoucí považují dokonce za okrasné rostliny. Mají sladké, v průměru 2 cm velké plody. Rostliny jsou velmi úrodné, brzy plodí, proto je možné plody sklízet od července až do zámrazu.

Vilma Vilma Zdroj: Archiv ireceptar.cz Vynikající je červená odrůda Vilma a Aztek se žlutými plody. Z převislých odrůd výborně rostou i plodí Tumblington Red a Tumblington Yellow

Akční letáky