Jakmile je něco s úrodou v nepořádku, bývají na vině většinou škůdci z hmyzí říše nebo viry. V případě hořké skvrnitosti jablek to je ale jinak. Ta je způsobena banální chybou. Jak se této chyby vyvarovat a nepřijít tak o celou úrodu jablek?

Vápník v hlavní roli

Hořká skvrnitost jablek je biotická porucha, která je způsobena velkým nedostatkem vápníku v plodech jabloní. Projevy začnete pozorovat hlavně v druhé polovině vegetační doby. Jablíčka rozhodně nevypadají jako to Sněhurčino. Naopak můžete na nich pozorovat tmavě hnědé skvrny, propadlé do dužiny plodu. Jablka nejsou sladká, ale při ochutnání můžete cítit nahořklou pachuť. Jakmile se skvrny objeví, je pozdě. Plody, většinou už sklizené, zhořknou natolik, že se stanou nepoživatelnými.

Proč se to děje?

Takto znehodnocená jablíčka jsou většinou kombinací několika banálních chyb při jejich pěstování. A nyní je ten správný čas se jich vyvarovat a napravit, co se dá. Jabloně pravidelně zalévejte. Zejména v parných dnech kontrolujte, aby bylo zálivky dost, nenechávejte je zbytečně několik dní bez dodatkové zálivky. Zkontrolujte prostředky, kterými jste přihnojovali. Hořkou skvrnitost jablek může způsobit i nadbytek dusíku a draslíku v půdě a zároveň málo vápníku. Vyvarovat do příštích sezón byste se také měli hlubokému řezu jabloně.

Zasáhněte hned!

Abyste o úrodu jablek nepřišli, zasáhněte hned. Červenec je doba, kdy dochází na lámání chleba. V první řadě doplňte stromu přísun vápníku.

Jakými způsoby se to dá udělat, se podívejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Kromě tohoto opatření je vhodná ještě další péče o jabloně.

Prevence je základ

Nečekejte, až se skvrnitost objeví. Pokud už se v předchozích letech u některého stromu objevila, je potřeba změnit přístup v péči o jabloně. Dobré je obohacovat zeminu kompostem. Kompost je neocenitelná studnice živin snad pro všechny stromy i rostliny. Pokud nemáte kompost na zahradě, dá se sehnat kompost i v kompostárnách. Zároveň je dobré kontrolovat růst stromu, ten by měl odpovídat jeho plodnosti. Kontrolujte hnojivo, které jabloním dopřáváte. Tyto ovocné stromy tolik neprahnou po dusíku a draslíku. Naopak. Raději přihnojujte organickými hnojivy s vyšším obsahem vápníku.

Související články

Zdroje: www.youtube.com, hnojik.cz, izahradkar.cz