Čmelík kuří (Dermanyssus gallinae) je drobný roztoč, kterého pouhým okem sotva uvidíte – ovšem pokud je čmelíků více a pohybují se, rozpoznáte je. Sají drůbeži krev, což ptáky oslabuje – jsou unavení, cítí se špatně, v extrémním případě mohou až uhynout. A slepice pochopitelně i méně nesou.
Podestýlka z listí
Přes den se paraziti většinou ukrývají v podestýlce nebo různých škvírách, kam také kladou vajíčka. Krev sají v noci. A jak může prospět listí ořešáku? Pokud je usušené, použijte ho jako podestýlku místo slámy nebo sena, slepicím to bude celkem jedno, ovšem čmelíkům nikoli. Silně aromatické listy je odpuzují a podestýlka pro ně rozhodně přestane být pohodlným úkrytem. Po použití můžete materiál bez obav zkompostovat – výsledek je kvalitní, jen se rozkládá déle. A obohacení trusem k dobrému tlení jen přispěje.
Popelení a univerzální křemelina
Prachová koupel, typická pro stepní ptáky – a to naše slepice původem jsou – je vnějších parazitů také pomáhá zbavovat. Popeliště je proto nezbytné nejen pro celkový komfort slepic, ale přispěje i jako prevence proti čmelíkům. Zvláště pokud do suchého dolíku nebo lavoru k jemnému popelu přidáte mletý vápenec, nebo ještě lépe křemelinu, zvanou též diatomit – velmi jemný prášek ze sedimentů tvořených schránkami mikroorganismů rozsivek. Většina čmelíků se sice přes den ukrývá v kurníku, ale v peří ptáků mohou někteří také prodlévat. A prvotní nákaza číhá venku – slepice ji chytí od volně žijících ptáků. Pokud se mikroskopických prevítů popelením ihned zbaví, do kurníku je ani nemusí zanést.
Křemelina však pomáhá i v samotném kurníku. Vrstvičkou můžete vysypat podlahu i hnízda a poprášit jí hřady. Čmelíci, kteří v ní uvíznou, se nemohou dobře pohybovat a vysušení časem hynou. Na rozdíl od listí ořešáku proto křemelina působí nejen jako prevence, ale může značně snížit počty již namnožených čmelíků.
Výhodou je samozřejmě kurník s minimem škvír a spár, což však není vždy snadné zařídit, zvláště pokud je prostorný a dřevěný. I zde může pomoci speciální křemelina, která po smísení s vodou vytvoří emulzi určenou k natření právě takto problematických ploch. Měla by pohyb na nich čmelíkům znepříjemnit a drobné spáry ucpat. Na dřevěných hřadech i stěnách může mít podobný efekt i rostlinný olej. Křemelinu lze zakoupit v potřebách pro zvířata, případně v internetových obchodech zaměřených přímo na drůbež.
Při silném zamoření čmelíky možná zakročíte raději pomocí chemického přípravku, kterým příbytek drůbeže vystříkáte (ta nesmí být přítomna). Úspěch však není vždy zaručen, čmelíci na řadu akaricidních, tedy roztočohubných látek, získávají rezistenci. Pomoci může také horká pára, pokud pronikne do všech škvír… Po prvotním razantnějším zákroku však mohou nastoupit výše zmíněné přírodní prostředky, protože někdy ani samotná základní prevence, tedy pravidelný a důkladný úklid kurníku, nestačí.
Zdroj: časopis Receptář