K nejúčinnějším metodám, jak vyhnat slimáky ze zahrady, je samosběr
Zdroj: Profimedia

Úplně nejlepší na slimáky je kofein. Kávový postřik si vyrobíte snadno doma

Nepřítel na obzoru! A ne pouze jeden! Slimáčí sezóna je v plném proudu a vy stále neznáte účinný prostředek proti těmto otravným žroutům. Nastražte na slimáky kofein!

Zdroje: www.idnes.czwww.magazinzahrada.cz

Slimáci, hlavně ti španělští, nás připravují už léta letoucí o úrodu. Ožírají snad vše, co najdou. A pořád nemají dost. Hlavně plzák španělský, který se u nás rozšířil v 90. letech minulého století. Nemají u nás přirozené nepřátele, což je důvod, proč se tak moc rozmnožují a vůbec jich neubývá.

Záchrana v podobě kofeinu

Máte několik možností, jak se na plzáky vyzbrojit. Buď si uvařte turka (nejlépe pro celou rodinu a známé) a kávovou sedlinu smíchejte s hlínou u těch rostlin, které chcete před nepřítelem ochránit. Slimáci zařadí zpátečku, jen co se smíchané hlíny s lógrem dotknou.

Slimáci jsou na naší zahradě nevítanými hosty Slimáci jsou na naší zahradě nevítanými hosty Zdroj: Profimedia

Zakoupit si lze kofeinový postřik, nebo si ho můžete připravit doma, protože i roztok o koncentraci 0,01 % kofeinu spolehlivě zapudí hlemýždě a plzáky. Tento postřik můžete aplikovat kolem záhonu v šířce 5 cm.

Kofeinový odpuzovač ale není vhodný pro větší plochy, neboť kofein je pro hmyz toxický a usmrtí i ten užitečný (a to by byla veliká škoda).

Další triky a tipy, které stojí za zkoušku

Nemusíte proti slimákům používat jen kofein.

Pojďme se ještě podívat na babské rady porady, které by na prudérní slimáky měly zabrat.

  • Starý dobrý (samo)sběr: podle mého názoru neúčinnější způsob. Zkuste vytrvat ve sbírání, uvidíte, že se to vyplatí. Házet je můžete do kýblu a na konec zalít vařící vodou. Dopřejte jim tuto rychlou smrt.
  • Afrikány: dost lidí tvrdí, že osvědčený tip jsou vysazené afrikány. S tím ale osobně nemohu souhlasit, letos to byla první rostlina, na kterou se mi vrhli. Buď je tato rada pochybná, nebo máme na zahradě „jiné“ plzáky.
  • Bariéry: můžete si vybrat – vaječné skořápky, jehličí, popel, piliny (pozor, všechny tyto tipy jsou po dešti neúčinné, hrany se deštěm otupí), hrubší písek, křemelina…

Plzákům svědčí vlhké počasí. Plzákům svědčí vlhké počasí. Zdroj: Ludmila Dušková / Shutterstock

  • Měď: k dostání jsou měděné pásky a síťky, ale pokud doma najdete zbytek měděných kabelů, posouží vám stejně. Umístěte je kolem rostlin nebo záhonu. Mědi rozhodně nevadí ani vytrvalý déšť, fungovat bude stále perfektně.
  • Indický běžec: tato kachna slimáky baští jedna radost. Osobní zkušenost nemám, ale soused je s nimi více než spokojený! Stejnou službu vám poskytnou kachny plemene khaki campbell, které také požírají slimáky a jako bonus pro vás budou vejce. Snůšku má totiž srovnatelnou se slepicí.
  • Pivní pasti: účinné, ale nebezpečné! Proč? Protože přilákáte vůní piva slimáky ze širokého okolí. Ale zase na jednu stranu, sousedé vám možná poděkují. Stačí uříznout spodek pet lahve, zakopat do země (aby se slimákům dobře nastupovalo), nalít pivo, a pak už jen vylívat utopené nebo opilé plzáky. Pivo nesmí být nealko.
  • Plechový plůtek: seženete ho na internetu, ale můžete si jej vyrobit i doma (předpokládám, že o dost levněji). Plech o výšce zhruba 35 cm na jednom konci zahněte, aby konec plechu mířil dolů. Plůtek dejte do země asi 20 cm, aby se plzáci nedostali do záhonu pod ním. Ohnutý kus plechu bude směřovat ven ze záhonu.

Akční letáky