Došla už vám se slimáky na zahradě trpělivost? Pak je na čase s nimi zatočit jednou provždy. Rozhodně nepočítejte s tím, že půjde o mírumilovné způsoby, protože ty na ně neplatí. Pokud ale máte žaludek na ty drastické, tak si s nimi poradíte.

Slimáci se bleskurychle rozmnožují a svým obrovským počtem mohou zlikvidovat celou vaši úrodu i zahradu. Buď je můžete vyhubit za pomoci chemikálií nebo vyzkoušet osvědčené babské rady.

Nejúčinnějším a také nejhumánnějším způsobem je jejich ruční sběr. Není to nic snadného, ale když si každý večer vezmete kyblík a vysbíráte je, pak se jich po nějakém čase zbavíte. Ideální je, když každého z nich rozkrojíte a hodíte do vody, počkáte, než se rozloží a následně vylijete na kompost.

Pomohou uříznuté PET lahve s pivem

Také jim můžete nastražit past v podobě uříznuté PET lahve nebo kelímku, kam nalijete pivo. Slimáci pivo a jeho vůni milují. Přilezou k němu, spadnou do nádoby a utopí se.

Slimákům lze připravit také celou řadu překážek. Ke svému plazení potřebují vlhko, tudíž je cokoliv suchého zastaví v pohybu. Jsou to tedy zátarasy z prken či plechu. Také lze okolí záhonků posypat popelem a vápnem. Slimáci se přes tyto povrchy nedostanou.

Mohou se vám osvědčit i přírodní zbraně. Vyhraje ten, kdo má na zahradě ježky, žáby a slepýše. Dále rejsci, krtci, střevlíci a stonožky. Slimáci nesnáší i nejrůznější bylinky. Vysázejte tedy na záhonky petržel, šalvěj, tymián a kerblík.

Psí chlupy poházejte po záhonu

Pokud máte psa, vyčesejte ho a jeho chlupy poházejte po záhonu. Pokud psa nemáte, postačí lidské vlasy. Skvělu volbou jsou i rozdrcené skořápky. Když přes ně slimáci polezou, pořežou se a vy je budete moci snadno sesbírat.

Také jim můžete připravit z vydlabaného grapefruitu domeček s otovry. Oni tam nalezou a vy ráno jen ovoce seberete a vyhodíte společně s nimi. Slimáci mají rádi i ovesné vločky. Po jejich konzumaci ale nabobtnají a zemřou.

Okolí záhonků posypejte suchým jehličím z jedle nebo smrku nebo je posypejte solí. Díky chemické reakci soli a slimáka se jejich tělo rozpadne. Saze slimáci nesnáší, stejně tak i ocet naředěný vodou.

Zdroj: www.bleskprozeny.cz, www.idnes.cz, www.pasti.cz