Zdroje: www.potravinovezahrady.cz, urobsisam.zoznam.sk, www.envic.cz

Jak likvidovat slimáky na zahradě?

I vy si můžete vzít na pomoc chemii a různé překážky jako jsou skleníky, plůtky, ochranné měděné pásky, mulč či jiná drť. Dál také může pomoci výsadba repelentních rostlin, drůbež, ptáci z okolí i živočichové, kteří se slimáky živí, či biologické zbraně v podobě parazitických hlístic.

Toto velmi široké téma pro vás shrnula autorka ze Zahrady zdraví, která se podělí o více než 20 doporučení, jak se zbavit slimáků.

Zdroj: Youtube

Mohou být slimáci i užiteční?

Slimáci a plzáci jsou jednoduše škodná. Nebo ne? K problému se slimáky, kteří si rádi pochutnávají na naší zelenině i okrasných rostlinách se můžete postavit docela jinak.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak zbavit zahradu slimáků, je jejich sběr. Jenže co pak s nimi? Sypání solí, přelévání horkou vodou nebo kávou je poměrně nechutné a pro mnohé nepříjemné řešení. Odhodit slimáky za plot je zbytečné, jelikož dokážou urazit za noc i 50 metrů, a proto byste je museli vzít na výlet hodně daleko.

Další možností je přemístit slimáky na kompost. Toto řešení dává smysl jen v případě, že z něj nemohou uprchnout a budou se tak muset více či méně dobrovolně podílet na zpracování a rozložení kompostu. Ale pozor, bude je zajímat jen čerstvá zelená hmota, samotný kompost či již tlející organické zbytky pro ně nejsou zajímavé.

Je kompost řešení?

Nutno dodat, že se budou slimáci v kompostu také množit. Pokud je tento způsob vypořádání se se slimáky pro vás schůdný a možný, rozhodně jejich apetitu využijte ve váš prospěch a na konci sezony plže zlikvidujte třeba zmiňovanými hlísticemi, které vyhubí jen plže a jsou zcela ekologické.

Použití slimáků na kompostu je určitě možné, ale nedá se jednoznačně říct, čím tenhle nápad skončí. I když je to metoda, kterou někteří již používají, těžko říct, jestli je možné jednoduše slimáky na kompostu udržet, či zda tím nevznikne větší problém. To může být patrně velmi individuální.

Související články