Zdroje: www.ceskestavby.cz, living.iprima.cz

Na slimáky se vyzbrojte už nyní

S výsadbou zeleniny do zahrady se blíží také veliké téma. Slimáci a plzáci! Nevítaní plži obou rodů se vyznačují nekonečným apetitem a i všudypřítomností. Jejich slizká těla jsou nám sice víceméně odporná, ale v tom nespočívá lidská nenávist k těmto obyvatelům zahrad i volné přírody. Chutnají jim především mladé křehké rostlinky, které jsme si zasadili a hodláme si je i sami sníst.

Slimáky a plzáky můžete přechytračit neprostupnými bariérami na záhonu, nedobytnými hrady i biologickými zbraněmi. Částečně fungují i nášlapné překážky a samozřejmě chemie. Někteří nedají dopustit na různé rostliny, které slimáky odpuzují. Zkušení zahrádkáři však radí především kombinaci různých přístupů, kdy je základem samosběr.

Jak na slimáky bez chemie vám poradí v tomto videu ze Zahrady zdraví, která pro vás pravidelně chystá informativní videa o veškerých pracech na zahradě a péči o zeleň:

Zdroj: Youtube

Jak ochránit sazenice před slimáky?

Nepropustné bariéry a nášlapné překážky jsou takové materiály, které slimákům brání v proniknutí k zelenině. Mohou to být rozsypané vaječné skořápky, sedlina z kávy, popel, ale také písek nebo mulč.

Sofistikovanější jsou měděné lepicí pásky, které slimáci také nesnáší. Jejich použití je jednoduché a velmi se hodí například k oblepení květináče nebo vyvýšeného záhonu. Pastí pro plže může být i zakopaná nádoba naplněná pivem, která je pro ně lákavější než salát. Mezi další překážky patří různé obrubníky, které brání přelezení buď svým tvarem nebo materiálem.

Štíty z PET lahví

Do neproniknutelných hradů rozhodně patří miniskleníčky z PET lahví. PET lahve s uříznutým dnem a perforovanými stěnami jsou vhodné k ochraně nejen proti plžům, ale také vytvoří žádané mikroklima. Můžete se také setkat s použitím PET lahve obráceně - s uříznutým dnem a hrdlem zapíchnutým dolů. Bariérou je v tomto případě nejen strmé stoupání a převis, ale také ostrá hrana PET lahve.

Pusťte na slimáky hlístice

Biologickou zbraní je například výrobek biolaboratoří využívající parazitické hlístice Phasmarhabditis californica, které napadají výhradně tyto škodící plže. Jiným a významně větším nepřítelem slimáků a plzáků jsou také některé kachny. Běžně lze zakoupit jedovaté granule, které nepoškozují životní prostředí a skutečně likvidují jen slimáky, aniž aby ohrozily jinou drobnou zvěř, případně dravce, kteří by na otráveném slimákovi později hodovali.

Pokud chcete slimáky odpudit i blízko vysazenými květinami, mezi ty nejlépe fungující patří orlíček, kontryhel, oměj, rozchodník nebo řeřicha či bergénie.

Související články