Podrcené vaječné skořápky můžeme využít v boji proti slimákům.
Zdroj: Shutterstock.com

Jak vyhnat ze zahrady slimáky pomocí vaječných skořápek

Shraňujete doma vaječné skořápky, protože se teď všude píše, že je můžete zužitkovat na zahradě? Činíte správně. Pokud je totiž hodláte využít v boji proti slimákům, budete jich potřebovat hodně. Nejlépe celou hromadu.

Podrcené vaječné skořápky se sypou kolem záhonů jako mechanická bariéra, která má zabránit plžům v přístupu ke šťavnatým lístkům jarní a letní zeleniny. Ostré hrany kousků skořápek působí na měkká těla slimáků jako střepy. Není snadné se po nich plazit a mnozí zahradníci mají ozkoušeno, že se touto překážkou slimáci nechají odradit.

Aby však byla tato metoda opravdu účinná, vrstva by měla být poměrně silná. Také je třeba počítat s tím, že jakmile zaprší, navlhlé skořápky změknou a slimáci se po nich poplazí bez známek zvýšené námahy. Znamená to, že po deštivých dnech budete muset skořápkovou bariéru obnovit. Jestliže se vám zásoba skořápek povážlivě tenčí, nastavte je popelem z dřevěného uhlí, jehličím, pilinami nebo třeba obyčejným pískem. Pomůže jakýkoli drsný materiál, který slimákům jejich výpravu znepříjemní. Pro zesílení efektu můžete skořápky posypat vyschlou kávovou sedlinou. Tu prý plži z duše nesnášejí.

(Zdroj: https://hobby.instory.cz/)

Vaječné skořápky slouží i jako hnojivo. Vaječné skořápky slouží i jako hnojivo. Zdroj: Shutterstock.com

Vaječné skořápky v záhonech zároveň slouží jako přírodní hnojivo bohaté na vápník. Prospějí mnohým druhům zeleniny, a to zvláště té košťálové, mezi kterou řadíme kapustu, zelí, květák a kedlubny, tedy vyhlášené pochoutky nevítaných slimáků. Skořápky prospějí i některým rostlinám okrasným - zejména skalničkám, ale také například plaménkům a čemeřici.

Na druhé straně na zahradách pěstujeme i rostliny, které vápník v půdě nesnášejí a potřebují kyselejší prostředí. Dejte tedy pozor, abyste skořápky nenasypali k borůvkám, brusinkám nebo k rododendronům. Přidaný vápník by těmto druhům nesvědčil.

(Zdroj: https://www.zahrada-centrum.cz/clanky/)

Akční letáky