Namočte slupky od banánů do roztoku jedlé sody.
Zdroj: Shutterstock

Namočte slupky od banánů do vody. Vytvoříte si domácí hnojivo zadarmo

Co uděláte se slupkou od banánu, když ho dojíte? Drtivá většina z nás ji vyhodí do koše. Věděli jste ale, že banánová slupka prospívá vývoji rostlin? Dodává jim živiny a minerály, které podporují jejich růst a plodnost. 

Věděli jste, že banánová slupka rostlinám prospívá a dodává jim draslík, hořčík a fosfor, což jsou minerály, které podporují růst, kvetení a plodnost? Co tedy dělat s banánovými slupkami, aby posloužily co nejlépe?

Právě díky velkému množství draslíku, hořčíku a fosforu jsou banánové slupky výborné přírodní hnojivo pro balkonové, pokojové, ale i zahradní rostliny. Toto hnojivo z banánové slupky je skvělé pro muškáty, petunie, růže, pivoňky, ale také pro zeleninu, jako jsou rajčata, okurky či dýně. Prospěje i pokojovkám v čele s orchidejemi.

Banánová slupka obsahuje draslík, který reguluje vodní režim, zlepšuje trvanlivost plodů a zpevňuje rostlinu. Pokud ho má rostlina nedostatek, listy se zbarví do žluta, zasychají a povadnou. Kromě draslíku obsahuje i hořčík, jenž reguluje tvorbu chlorofylu, při jehož nedostatku rostliny žloutnou a mladé listy špatně rostou. Takový fosfor zase posiluje tvorbu květů a semen, posiluje dále kořeny. Když ho mají rostliny málo, zaostávají v růstu a jsou zakrslé. Málo kvetou a listy jim opadávají předčasně.

Slaďoučké banány jsou oblíbeným ovocem, ale rychle se kazí. Banánová slupka se hodí jako hnojivo. Zdroj: Profimedia

Banánové slupky jsou skvělé pro hnojení rostlin

Než banánovou slupku použijete k hnojení rostlin, pořádně ji omyjte. Přelijte horkou vodou a očistěte kartáčem. Pokud chcete mít jistotu opravdové čistoty, namočte slupky na deset minut do roztoku vody s jedlou sodou. 

Pak slupky nasekejte na kousky a přidejte je ke kořenům rostlin při vysazování sazenic a také při každém přesazování. Na menší květináč stačí pět kousků slupky, do výsadby na záhonu sedm. K tomu ještě přidejte pár drcených vaječných skořápek. Do velkého květináče přidejte až deset kousků. Banánové slupky pomohou s lepším zakořeněním.

banánové slupky Banánové slupky můžete usušit, pak nadrtit a v případě potřeby pak rozmíchat ve vodě v poměru jedna lžička drcených slupek na pět litrů vody. Zdroj: Shutterstock

Banány nakrájejte na drobné kostky

Další možností je, že čerstvou slupku z banánu nakrájíme na drobné kostky a uzavřeme je ve sklenici se 300 ml převařené studené vody. Pak dáme na tři dny do lednice macerovat. Banánovou vodou zaléváme cca jednou za dva týdny.

Když chcete dopřát výživu rostlinám na zahradě, přidejte nasekanou slupku z jednoho banánu do konve. Nechte dva dny odstát a následně s ní rostliny zalijte. Když se vám budou zdát slupky opotřebované, vyměňte je za nové. 

Poslední radou, jak využít banánové slupky, je usušit je. Následně je nadrťte a vždy rozmíchejte ve vodě v poměru jedna lžička drcených slupek na pět litrů vody. 

Zdroj: www.living.iprima.cz, www.svetkreativity.cz, www.zdravezdravi.cz

Akční letáky