a smutnice skvěle zabírají žluté lepové desky.
Zdroj: MarcOliver_Artworks / Shutterstock.com

Smutnice: černé mušky na pokojovkách zlikvidujte dřív, než vám zahubí rostliny

Drobné šedočerné mušky si pro svou barvu vysloužily název smutnice. Jakmile se někde objeví, je třeba je začít co nejrychleji likvidovat. Poradíme vám nejen jak smutnice likvidovat, ale jak co nejúčiněji jejich invazi předcházet.

„Poletující mušky smutnice jsem si přinesl domů se substrátem. Jsou velice nepříjemné, ale zajímalo by mě, zda také škodí rostlinám a jak je možné se jich zbavit?“ zeptal se Aleš Balánek z Českého Brodu.

Černé mušky smutnice, které létají kolem pokojových květin, při přemnožení ubližují především kořínkům rostlin – tedy přesněji jejich larvy žijící v půdě. Úplně nejjednodušší je vybrat takový substrát, se kterým si je domů vůbec nepřinesete – někteří renomovaní výrobci se za nepřítomnost vajíček smutnic zaručují. Také ve vlastním substrátu namíchaném z kompostu, hrabanky, písku a rašeliny se vyskytují méně často.

Zálivka larvám svědčí

Pokud si domů přinesete substrát kontaminovaný vajíčky či larvami smutnic, po vysazení květin a prvním zalití rychle dospějí a pak začnou z květináče vylétávat asi 4 mm velké černošedé mušky. Samy o sobě rostlinám nijak zvlášť neškodí, ale jejich samičky nakladou do půdy vajíčka a z nich se líhnou bílé larvy s černými hlavičkami.

larvy smutnic (Bradysia paupera) larvy smutnic (Bradysia paupera) Zdroj: Shutterstock.com / Henrik Larsson

Právě ty se živí především tkáněmi a kořínky mladých rostlin, které pak následně usychají. Při přemnožení mohou larvy napadat i staré rostliny.

Jak dezinfikovat substrát?

Smutnice si libují ve vlhkém a teplém prostředí, proto se nejčastěji vyskytují právě v bytě či ve skleníku, a to celoročně. Na jaře a na podzim se můžete setkat s větším výskytem dokonce i na zahrádce. Tam také mušky přenášejí různé choroby, hlavně plísně a houby. Zakoupený i doma namíchaný substrát je proto vhodné před použitím od smutnic vyčistit:

Paření substrátu v domácích podmínkách. Paření substrátu v domácích podmínkách. Zdroj: Jan Kopřiva

 • Po vysušení i prohřátí je potřeba půdu opět trpělivě smáčet, jinak hůře nasává vodu ze zálivky.

  Substrát můžeme nechat 1–3 dny dokonale proschnout.
 • Účinné je i důkladné prohřátí v mikrovlnce či v troubě na plechu (počítejte ovšem s nepříjemným zápachem).
 • Larvy zlikviduje i propaření v tlakovém hrnci.
 • Substrát je také možné propláchnout roztokem manganistanu draselného nebo roztokem peroxidu vodíku.
 • Pokud máte chuť si trochu zaexperimentovat, můžete do půdy zapíchat stroužky česneku, jako první zálivku použít vývar z kopřiv nebo na zeminu položit syrový brambor naříznutou stranou dolů a po několika dnech ho vyměnit.
 • Další možností je vyrobit si tabákový nálev. Stačí nechat hrst tabáku půl dne louhovat ve vodě a poté s ní důkladně prolít květináče.
 • Je také možné larvy v květinách „zadusit“. Do květináče kolem rostlin nasypte písek, rostlině to neuškodí a larvy do několika týdnů uhynou.

Komfortní biologická ochrana

Velmi chytrý způsob, jak se smutnic zbavit, je využití parazitických hlístic rodu Steinernema.

S likvidací smutnic pomohou také parazitické hlístice. S likvidací smutnic pomohou také parazitické hlístice. Zdroj: D. Kucharski K. Kucharska / Shutterstock.com

 • Sáček s 5 miliony hlístic vsypte do nádoby s vlažnou vodou, pořádně rozmíchejte a nechte půl hodiny odstát. Jedno balení hlístic vystačí na 10 m2 plochy.
 • Roztokem s hlísticemi zalijte květináče. Pak je důležité udržovat půdu neustále vlhkou, přičemž teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 15 až 25 °C.
 • Hlístice je možné skladovat v lednici, ale maximálně po dobu 7 až 10 dnů.

Hlístice v zemině čichem vyhledávají larvy smutnic a zahubí je. Pokud se v substrátu již žádné larvy nevyskytují, hlístice odumírají a proces je ukončen.

Mechanická ochrana

Žluté lepové desky pomohou zachytit dospělé smutnice. Žluté lepové desky pomohou zachytit dospělé smutnice. Zdroj: Amelia Martin / Shutterstock.com

Pokud se larvy smutnic již proměnily v dospělé mušky, použijte na ně optické lapače. Jejich žlutá barva mušky naláká, mušky se přilepí a zemřou. Lapače můžete použít i jako prevenci, včas tak zjistíte výskyt mušek a budete moci rozeznat jejich druh.

Akční letáky