Všech devatenáct druhů sněženek (Galanthus), vypadá velmi podobně
Zdroj: Daniel Chetroni / Shutterstock.com

Na mnoha místech už rozkvétají sněženky. Jak si je pořídit na vlastní zahradu?

Bělostné květy sněženek patří mezi první posly jara, jejichž krásu můžeme v naší přírodě obdivovat často už koncem zimy. Není divu, že si vysloužila celou řadu lidových jmen - bibonka, koukoříček, kozí dříst, lesní cibulka, sněhovka či vyskočilka.

Všech devatenáct druhů sněženek (Galanthus), které rostou od Španělska po severní Írán, vypadá velmi podobně. V naší přírodě roste jediný, sněženka podsněžník (Galanthus nivalis). Rozkvétá často již v předjaří a její bílé květy někdy prorážejí i vrstvu sněhu. Začíná kvést již od února a pokračuje většinou až do dubna. Sněženky jsou vysoké 10 až 20 centimetrů, na každém stvolu vykvétá jeden květ, půvabně sklopený dolů. Se svými třemi delšími vnějšími okvětními plátky a třemi vnitřními, vykrojenými a zeleně lemovanými, je zcela nezaměnitelný. Po odkvětu dozrávají tobolky s drobounkými semeny. Sněženky jsou krásné, ale podobně jako bledule jedovaté.

Sněženka často rozkvétá, již v předjaří Sněženka často rozkvétá, již v předjaří Zdroj: Real Moment / Shutterstock.com

Jsou rostlinami hlavně smíšených lesů, v nichž bývají v předjaří stromy ještě bez listů a tedy hodně světlé, ale také vlhké. V naší přírodě je najdeme nejčastěji v lužních lesích podél velkých řek, jako jsou například Labe, Morava, Dyje nebo Bečva.

Pěstuje se spousta odrůd, běžné jsou plnokvěté a velkokvěté, vyšlechtěné jsou i kultivary se žlutými skvrnami na vnitřních okvětních lístcích. Na zahradě pro ně vybereme místo pod stromy, kde je před vyrašením listí dostatek světla, v létě příjemný stín a svěží vlhká půda – podobně jako v přírodě. Vyhovují jim severně orientovaná místa za domem nebo zdí, kde se půda v létě nepřehřívá. Určitě nepatří na sušší místa zahrady či do skalek.

sněženka podsněžník sněženka podsněžník Zdroj: Shutterstock.com / Hirundo

Zasadit stačí několik cibulek, protože sněženky se časem rozrostou. Po několika letech můžeme navíc trsy vyjmout ze země, opatrně rozdělit a rozsadit, a to v době květu či ihned po odkvětu. Při přesazování však nesmíme nechat cibulky venku z půdy dlouho, neboť mají jen tenkou ochrannou vrstvu a mohly by vyschnout. Na seschlé nebo naopak plesnivé cibulky je třeba dát si pozor i při nákupu. Sněženky se množí dceřinými cibulkami, původní druhy i semeny.

Mějme také na paměti, že jsou v přírodě chráněny zákonem, nesmíme je vyrývat a přesazovat si je na zahrádku.

Akční letáky