V létě sklízíme okurky nejen na zavařování a přípravu rychlokvašáků, ale také na semeno. Plody určené pro osivo necháme plně dorůst. Budeme je také kvasit, byť trochu jinak, než to děláme u rychlokvašek.
Pěstování okurek na semeno se v podstatě neliší od pěstování na konzum a platí pro ně stejné zásady. K semenaření jsou vhodné klasické staré odrůdy – např. Znojemské, Mělnické, Bílské apod. Tedy odrůdy volně opylované, u nichž získáme rostliny stejné jako byla výchozí odrůda. Nepoužíváme F1 hybridy, které štěpí.
Plody sbíráme z více rostlin
Na semeno ponecháme několik rostlin. Vybíráme zpravidla vitální jedince, kteří mají plody pěkné, zdravé, odrůdově typické. Aby zůstal zachován široký genetický základ odrůdy, bereme semeno vždy z několika rostlin. Okurky jsou cizosprašné, tedy se kříží vzájemně všechny odrůdy mezi sebou (a nakladačky se salátovými odrůdami), na což musíme dát pozor.
close
info
Archiv ireceptar.cz
zoom_in
Posklizňové dozrávání Mělnické okurky
Na osivo mokrou cestu
Plody na rostlinách necháme zcela vyzrát, ideálně do plné botanické zralosti. Plod
close
info
Archiv ireceptar.cz
zoom_in
Vytlačení semen z rozříznutého plodu do sklenice
je velikostně plně dorostlý a změní barvu ze zelené zpravidla na žlutou až žlutooranžovou, stopka plodu je zaschlá. Takové plody sklidíme a poté ještě necháme ležet, nejlépe na teplém místě, k tzv. posklizňovému dozrávání, které má příznivý vliv na kvalitu osiva. Poté plod podélně rozřízneme nožem na poloviny a lžičkou z něj vybereme semena. Nebo jednoduše rozpůlený plod nad mísou prsty zmáčkneme a semena vytlačíme ven. Protože semena okurek jsou obalena slizovým obalem, ponecháme je krátce, asi 1-2 dny, kvasit ve sklenici (ve „vlastní šťávě“), aby se sliz rozpustil. Stačí běžná sklenice na kompot nebo větší třílitrová, kterou opět umístíme na teplém místě. Občas můžeme promíchat. Nenecháváme ale kvasit déle, aby semena nezačala klíčit.
Propláchnutí a plovací test
Po vykvašení vylijeme obsah na sítko a semena proplachujeme vodou z kohoutku
close
info
Archiv ireceptar.cz
zoom_in
Kvašení semen ve sklenici
nebo hadice, až jsou zcela čistá, případně je při proplachování lehce roztíráme prsty. Pak je vyklepneme zpět do vody a pozorujeme. Semena, která klesají ke dnu, jsou vyvinutá, kvalitní, a tedy vhodná na osivo. Naopak semena lehká, nevyvinutá, která plavou na povrchu, slejeme a odstraníme. Slévání dle potřeby opakujeme. Dobrá semena pak dáme na podložku a necháme vyschnout. Vždy popíšeme názvem druhu, odrůdy a rokem sklizně.
Semena si uchovají klíčivost i více let
Kvalitní, dobře vyvinutá okurková semena jsou dlouhoživotná a klíčivost si podržují řadu letu, 6-8 i více let, uchováváme je v temnu, suchu a chladu za nekolísavé teploty. Bylo zjištěno, že nejvyšší produkční schopnost nemají kupodivu nejčerstvější okurková semena, ale osivo 2-3 roky staré.