Solární lampa pomůže s orientací v noční zahradě.
Zdroj: RomBo 64 / Shutterstock.com

Solární lampy před dům a do zahrady

Trh nabízí množství lamp a lampiček, které lze umístit do zahrady, aniž bychom potřebovali elektrické vedení. Lampy mají malý solární panel, uvnitř akumulátor a svítí LED diodami, tedy světly, kterým k provozu stačí velmi málo elektrické energie.

Díky technologickému pokroku není solární osvětlení zahrady nic výjimečného, neboť pro nejlevnější lampy stačí mít v peněžence pouze tři či čtyři stovky.

Výrobci obvykle uvádějí, že tyto lampy svítí na jedno nabití až 8 hodin, některé dokonce až dvanáct hodin, což by zejména v zimě bylo ideální.

Jenže to má háček: Aby se akumulátor plně nabil, potřebuje u takhle malých solárních panelů přinejmenším šest, ale optimálně až dvanáct hodin nepřerušovaného přímého slunečního svitu.

Fotovoltaika sice funguje, i když je zataženo, jenže je té energie málo, takže si pak o to méně posvítíme.

V létě bývá překážkou stín, který vrhají stromy a keře, případně stavby, a to pochopitelně ztěžuje výběr míst, kde mohou lampy být. Lze to řešit oddělením solárního panelu od lampy a jeho umístění jinam, jenže se tím připravíme o výhodu bezdrátového přívodu energie.

solární lampa ve stínu solární lampa ve stínu Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Lampy, které lze jednoduše zapíchnout do země, můžeme také přes den umístit na otevřené prostranství a večer je dát tam, kam potřebujeme, ale opět tím ztrácíme komfort. Navíc popíráme princip toho, že je nemusíme obsluhovat.  

O nabíjeni se stará automatika

I ty nejlevnější lampy tohoto typu totiž mají elektroniku, která automaticky vypíná svícení a zapíná nabíjení, jakmile začne venku svítat, a naopak; u těch levnějších lamp dokonce hrozí, že se vůbec nerozsvítí, pokud na ně večer dopadá intenzivní světlo třeba z pouličního osvětlení nebo z oken domu.

Při nákupu obvykle vycházíme pouze z parametrů uvedených na obalu, v obchodě si lampy nemůžeme vyzkoušet, respektive nepoznáme, jak moc svítí. A obvykle nás pak doma překvapí, že moc nesvítí.

solární lampa solární lampa Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Nelze je použít například jako bodové reflektory, k osvětlení venkovního pracovního stolu nebo jako světlo na čtení. Jejich intenzita světla dokonce ani neohrožuje rostliny, které ke svému životu potřebují mít v noci tmu.

Tyto typy lamp jsou opravdu schopny vydávat jen orientační světlo, kterým například můžeme vymezit cestu zahradou, označit třeba branku, anebo vytvářet jednoduché efekty osvětlením květin či keřů, a to nanejvýš do půlmetrových vzdáleností.

S čídlem pohybu

Vyrábějí se i takové solární lampy, které mají čidlo pohybu a LED diody rozsvěcují jenom tehdy, když se k nim přiblížíme. Dobu svitu pak lze regulovat, nebo je nastavena standardně třeba na 30 sekund. 

Osadíme-li několika takovými lampami cestu zahradou od branky k domu, bude to nejen funkční, ale taky efektní. 

(jil), foto Shutterstock

Akční letáky