obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Soleirolia, helxinie: něžné polštářky zkrášlí pokoj, balkón i zahradu

Připomíná svěže zelený mech či měkký jarní pažit. Zblízka objevíme záplavu drobných lístků. Půvab této pokojovky tkví v jemnosti, příjemné barvě a tvaru. Zelné polštářky jako by lákaly ke spočinutí.

Soleirolia Soleirolova (Soleirolia soleirolii, Helxine soleirolii) je plazivá rostlina s křehkými lístky a drobounkými, ale hustými lístky.  Pochází z Korsiky a Sardinie, u nás ji můžeme pěstovat jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu. Roste rychle a nad květináčem vytvoří svěže zelené, nadýchané polštáře, ze kterých začnou brzy splývat závoje drobných okrouhlých lístků i přes okraj nádoby.

Soleirolia, něžná pokojová rostlina Soleirolia, něžná pokojová rostlina Zdroj: Shutterstock.com / JRP Studio

Vynikne proto jak v nádobách širokých, tak vyšších, nebo i v závěsných košících. Může také jako zelený koberec pokrýt zeminu v pěstebních nádobách vyšších rostlin, krásné jsou i kombinace s rychlenými cibulovinami.Využít ji lze i na zahradě, ovšem před mrazy ji musíme schovat. 

Barva bývá jasně, svěže zelná, ovšem existují i kultivary s lístky žlutými (Aurea), či stříbřitými (Argentea).

Soleirolia tvoří pozadí výsadby okrasných cibulovin Soleirolia tvoří pozadí výsadby okrasných cibulovin Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Pěstování

  • Soleirolie svědčí rozptýlené světlo, přímé slunce může její křehké lístky popálit.
  • Prospívá při pokojové i nižší teplotě, nesmíme ji však vystavit mrazu.
  • Substrát udržujeme stále vlhký, ale ne příliš mokrý. Na dno nádoby vložíme vrstvu drenáže, která brání přelití – vhodný je štěrk či hrubý písek. Keramzit, perlit či vermikulit umí navíc vláhu nasávat a později postupně uvolňovat.
  • Použít lze buď substrát pro pokojové rostliny, nebo vlastní směs dobře vyzrálého kompostu, listovky a jemného písku.
  • Od jara do podzimu přihnojujeme jednou týdně malým množstvím hnojiva pro pokojové rostliny, nebo silně naředěným kopřivovým výluhem.

Při jarním přesazování můžeme rostlinu namnožit rozdělením trsů.

Akční letáky