obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sošky a plastiky na zahradě: Jak si vybrat, kam je umístit?

Umělecké dílo může být jedinečným kořením zahrady. Pokud souzní s naší duší i zahradou samotnou, vnese do ní nový příběh, kouzlo nebo vtip. Vyberte si z kamene, kovu, keramiky, dřeva, skla...

Zahrady by měla odrážet vkus, povahu a záliby jejich majitelů a tvůrců. Obklopit bychom se měli tím, co nám vskutku přináší potěšení. Může to být doplněk elegantní a cenný, nebo rozverný a doma vyrobený, trvalý nebo dočasný. Na výběr je tolik možností… byla by proto škoda spokojit se s fádní nabídkou kamenných lucerniček v zahradních centrech. Na zahradu bychom si měli pozvat plastiku, která nás skutečně chytne za srdce. Měla by nás zaujmout, promlouvat k nám, těšit nás. A velmi záleží také na promyšleném umístění v zahradě.

Harmonie tvarů a kontrast barev Harmonie tvarů a kontrast barev Zdroj: Shutterstock.com / manfredxy

Harmonie nebo kontrast?

Plastika by sice měla se zahradou souznít, ale také upoutat. Pokud není naším záměrem, aby téměř splynula s okolím a překvapila až při bližším a pozorném pohledu, dáme jí vyniknout. Pomůže nám v tom kontrast – buď barev, nebo tvarů. Na pozadí temnější zeleně krásně vyniknou světlé objekty, tmavší se zase dobře vyjímají mezi zelení světlou, mezi panašovanými listy nebo květy světlých pastelových barev. Pokud plastiku, která vyniká jemnou strukturou, položíme do záhonu jemnolistých rostlin, nevynikne tolik, jako když ji usadíme do zeleně s listy celokrajnými a velkými – a naopak.

mech jako spolutvůrce mech jako spolutvůrce Zdroj: Shutterstock.com / KPG_Payless

Kámen

Bez kamene se žádná zahrada neobejde. A kromě toho, že slouží jako jedinečný stavební materiál na cestičky a zídky, může ji zdobit i svou jedinečnou krásou. Výjimečnými doplňky bývají velké kameny, které opracovala pouze příroda. Kameny však odjakživa lákaly i zručné kameníky nejen k budování, ale i uměleckému tvoření. Pokud nalezneme plastiku z kamene, který i v jiných formách převládá na naší zahradě, bude do ní jedinečným způsobem zapadat. Nebo si vybereme druh, který nás více oslovuje. Výrazné barvy tmavých a světlých kamenů a odlišné struktury kamene různých hornin lákají i k tvorbě kontrastů. Působí však lépe, když dominuje pouze jeden druh a další ho případně doplní. Sbírka mnoha plastik nebo kamenů rozličných typů hornin je změtí, ve které se krása jednotlivých prvků poztrácí a která vyvolává spíše neklid, nežli příjemné pocity.

Dřevo

Uschlý strom může znovu ožít jako umělecké dílo zdobící zahradu Uschlý strom může znovu ožít jako umělecké dílo zdobící zahradu Zdroj: Shutterstock.com / geckoz

Obyčejný pařez nebo samorost nalezený na výletě se může stát zajímavým a pohledným prvkem, pokud ho lemují trsy rostlin a obrůstá mechem. Navíc skýtá útočiště krasavcům, jako jsou tesaříci. Zahradu však ladně doplňují především dřevěné plastiky a sochy. Dřevosochání je stále oblíbenějším koníčkem i uměleckým oborem, pořádá se mnoho soutěží a přehlídek, a nejen na nich si můžeme na zahradu vybrat dřevěný doplněk. Může mít podobu sochy, houby, bájného zvířete a stovky dalších. Dobrou volbou bývá i abstraktnější tvar, který podněcuje představivost a jen tak snadno se neokouká. Dřevo ladí se zahradou, s rostlinami a s půdou vždy, má příjemné a teplé vyzařování. Není tak trvanlivé jako kámen, ale může vydržet dlouhá léta. Buď je ošetříme, nebo naopak necháme napospas slunci a dešti, aby ho postupně dotvářely. Kdo umí pracovat se dřevem, může v plastiku proměnit třeba i uschlý strom, který tak zůstane součástí zahrady v nové podobě.

Keramika

Napajedlo pro ptáky jako užitečný i umělecký doplněk zahrady Napajedlo pro ptáky jako užitečný i umělecký doplněk zahrady Zdroj: Shutterstock.com / Del Boy

Hliněná keramika pochází ze země a možná i proto se do zahrady tolik hodí. Je spojením mezi přírodou a uměním, nádoby a plastiky, pálené nebo glazované, nabízejí snad nejširší výběr stylů, tvarů a barev. Mnoho keramiků se věnuje tvorbě zahradních doplňků, nejlepší bývá vybrat si přímo u výrobce. Krásným i užitečným doplňkem zahrady je ptačí napajedlo na vysoké noze, která z něj činí půvabnou plastiku a zároveň koupající se opeřence chrání před útokem kočky.

Kov

Patří k nákladnějším materiálům (pokud však plastika nevznikla ze šrotu – i z něj mohou vzniknout velmi působivá díla). Kov nemusí ladit s každým stylem zahrady, ale tam, kde najde své pravé místo, bude mít velký efekt. Má mnoho podob, od temných po zářivé. Novým a stále oblíbenějším materiálem je korodovaná ocel, která vnáší do zahrady výjimečnou barvu. Její cena je vysoká, ale trvanlivost také – zkorodovaná do jasně oranžové, ale přirozeně působící barvy je jen její svrchní vrstva, dále koroze nepostupuje. Plastika z bronzu je nákladným doplňkem, ale i v menších rozměrech může zahradní zákoutí proměnit v živou báseň. Menší cenná soška si zaslouží podstavec, na kterém vynikne.

Sklo

Se sklem se dá čarovat. Na běžných zahradách se však uplatní spíše menší doplňky ze skla a vždy je třeba dbát na bezpečnost. Průhledy z matného skla mohou být i součástí plastik z jiných materiálů, nádherná je hra skla a vody. Stejně jako u kovu, práce se sklem je technologicky náročnější nežli se dřevem či keramikou, tvůrců je méně a najít objekty, které si přejeme, může trvat déle a stát více – ale pokud nás oslovují, dodají tyto materiály zahradě výjimečnou osobitost.

Akční letáky