Dobré sousedské vztahy jsou klíčem ke zdárnému řešení problémů.
Zdroj: Dmytro Zinkevych / Shutterstock.com

Sousedův strom přesahuje přes plot až do vaší zahrady: Můžete větve odříznout?

Stává se to poměrně často, že strom ze zahrady vašeho souseda přesahuje přes plot k vám. Na jednu stranu může být velmi příjemně „sklízet cizí ovoce“, na druhou stranu mohou být přesahující větve někdy otravné a dokonce nebezpečné. Navíc opadávají a dělají vám nepořádek na vaší zahradě. Existuje něco, co můžete udělat?

Protože plot je dělicí čarou mezi vaším a sousedovým pozemkem, nemusí to být tak jednoduché. Pozemek je váš, ale strom, který vás obtěžuje, je sousedův. Proto je dobré si ujasnit, zda můžete větve, které k vám přesahují, bez problémů uříznout.

  Už jste viděli živý plot z ovocných stromů? Přesahují k vám na zahradu větve ze sousedových stromů či keřů? Zdroj: Profimedia.cz

Co dělat?

Určitě je nejlepší se nejprve v klidu dohodnout, což by při normálních sousedských vztazích mělo bez problémů fungovat. Prostě se souseda zeptejte, zdali byste vy nebo on mohli větve zkrátit tak, aby strom nedošel újmy, ale abyste vy měli váš pozemek takový, jaký chcete.

Bohužel ale sousedské vztahy jsou někdy sama o sobě. Takže pokud se se sousedem nedohodnete, co můžete dělat?  

Jako první upozorněte souseda, že plánujete nepříjemné a nežádoucí větve odstranit. Není to nic protizákonného, protože žádný zákon neříká, že byste nemohli přesahující větve odstranit, když vám překážejí. Ale je určitě dobré – a dokonce i žádoucí, souseda upozornit.

Abyste přitom byli kryti, lepší je vždy písemná výzva, jíž můžete později použít v případném soudním sporu. Ve výzvě je dobré souseda požádat o vyřešení situace, popřípadě mu sdělit, do kdy požadujete nápravu.

  Sousedovy stromy někdy zasahují na váš pozemek. Sousedovy stromy někdy zasahují na váš pozemek. Nejlepší je se v klidu domluvit. Zdroj: Bandersnatch / Shutterstock.com

Po jaké době můžete konat?

Pakliže se ale ani přes tento postup soused nemá k řešení, můžete větve uříznout sami. Ale i tak je lepší dodržovat určitá pravidla (ustanovení § 5 Vyhlášky č. 189/2013 Sb., o ochraně dřevin a povolování jejich kácení). Ta berou v úvahu zejména to, abyste nezničili strom, tedy majetek vašeho souseda. Proto byste neměli větve řezat v době, kdy mají pupeny nebo snad nedozrálé ovoce.

Nejlepší je počkat na zimu, ještě lépe na čas, kdy se stromy běžně ořezávají. Dokonce tím třeba i sousedovi prokážete službu.

Období vegetačního klidu u nás je období od začátku listopadu do konce března. I ve vyhlášce je tato doba označena jako „čas přirozeného útlumu fyziologických a ekologických funkcí dřevin“. Kromě toho, co je dáno vyhláškou, byste ale měli také přihlédnout k tomu, jaké je počasí skutečně, a hlavně v jaké fázi se právě dřevina nachází, abyste neřezali pučící nebo plodící větve.

Buďte ohleduplní 

Pokud by se však nejednalo jen o odřezání větví, ale potřebovali byste pokácet celý strom, který k vám výrazně zasahuje, je to jiný případ. Vzrostlé stromy totiž spadají pod ochránce přírody, takže pokud se je rozhodnete pokácet, musíte informovat orgán ochrany přírody. Více podrobností najdete v ustanovení v § 8 odst. 4 Zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny.

Na oznámení máte 15 dní a je to jistě dobré v případě jakýchkoli příštích problémů. Také sledujte změny v zákoně, abyste se nedostali do zbytečných problémů.

 

Zdroje: chalupari-zahradkari.czwww.ceskestavby.cz

Akční letáky