Zalévání rajčat má svá pravidla

Opravdu zaléváme rajčata všichni špatně? Asi ne, ale přiznejme si, že čas od času se i zkušení utnou, a pak se nestačí divit. Kolikrát vám říkala maminka, abyste ty kytky nekropili v letním žáru? Popálené rostliny od sluníčka každého vyučí, i když poučku stokrát slyšeli už dřív.

Stejné je to i se zaléváním rajčat, ale i mnohých dalších rostlin. Rajčata sice mohou být náročnější a náchylnější, ale když budete správně zalévat všechny rostliny, rozhodně neprohloupíte.

Jak zalévat správně rajčata vám ukáže také Ashley v tomto příspěvku z YouTube kanálu Bonnie Plants.

Zdroj: Youtube

Jak zalévat rajčata?

Takže jak to říkala ta maminka? Rajčata, ale také všechny ostatní květiny nezalévejte během poledního žáru. Především v létě tím můžete napáchat značné škody. Pokud pokropíte listí, rostlinu to může velmi drasticky popálit. Nedochází k tomu okamžitě, ale až v kombinaci se silným slunečním žárem.

I když kořeny rostliny nijak nepopálíte, během horkého poledne tím rostlině ani nijak zvlášť neprospějete. Rozhodně je pro ni lepší přijímat vláhu ráno nebo večer, kdy se vláha příliš rychle neodpaří a rostlina ji může dobře využít.

Rostliny rozhodně nezalévejte na list. Je to sice hrozně hezké, spláchnout je tak trochu jako déšť, nicméně opět v létě u náchylných druhů podpoříte pouze výskyt padlí a dalších houbovitých onemocnění. Právě rajčata jsou na tohle velmi citlivá, s plísněmi nicméně bojujeme také u okurek nebo paprik, kde rozhodně můžete používat stejná pravidla.

Rajčata i další zeleninu, ovoce a okrasné rostliny je lepší zalévat kropítkem a spíš déle než rychle. Příliš silným proudem a rychlým chrstnutím vody do nádoby se hlína různě vyplavuje a zbytečně utemuje okolo rostliny, která však potřebuje i kyslík. Navíc, pokud se vláha nedostane do hlubších vrstev, kořeny neporostou dolů, ale budou velmi na povrchu, což je nevýhodné hned z několika důvodů.

Máte-li možnost, zalévejte dešťovou vodou nebo alespoň odstátou vodou z vodovodu.

Nevíte, jak moc je půda proschlá?

Angličtí zahradníci doporučují mít v zahradě měrku na dešťovou vodu, což zatím u nás obvyklé není. Stačí ale vyzkoušet prstem, jak moc je půda proschlá.

Problém může představovat i nedostatečné či přílišné zalévání, stejně jako fakt, že opravdu málokdo si prstem zkontroluje, zda je půda již proschlá a je nutné rostlinu zalít. Není to zbytečnost a nedělají to jen staré babky. Pokud chcete mít dobrou představu o tom, kolik na vaší zahradě napršelo během vaší nepřítomnosti, zapíchněte si na delší tyč mezi rostliny měrku, která případnou vodu zadrží.

Choroby z přelévání rajčat

Přelévání rajčat může vést k několika vážným chorobám, které ohrožují jejich zdraví a úrodu. Nadměrná vlhkost v půdě podporuje růst plísní a bakterií, což může způsobit hnilobu kořenů a stonku. Jednou z nejčastějších chorob spojených s přeléváním je plíseň rajčatová, která se projevuje tmavými skvrnami na listech a plodech, a může rychle zničit celou rostlinu. Dalšími problémy jsou bakteriální vadnutí a hniloba kořenového systému způsobená bakteriemi Pseudomonas a Erwinia, které způsobují vadnutí a odumírání rostliny. Kromě toho přelévání rajčat může vést ke vzniku korkovitosti kořenů, což je způsobeno nedostatkem kyslíku v půdě. Aby se předešlo těmto chorobám, je důležité zalévat rajčata správně a zajistit dobrou drenáž půdy.

Související články

Zdroje: southernliving.com, express.co.uk