Pokud chcete mít v zahradě něco vizuálně zajímavého, zkuste si vybudovat kromě běžných záhonů, které již máte, kamennou spirálu. Poradíme vám, jak si takový zajímavý záhonek můžete zcela jednoduše sami vybudovat. Jedná se nejen o krásný, ale i praktický doplněk každé zahrady. Využijte ho například k pěstování bylinek, trvalek i mnohých dalších rostlin.

Jak si vytvořit kamenné spirály? Podívejte se na toto video na YouTube, kanál Work With Nature:

Zdroj: Youtube

Úspora místa

Pokud se rozhodnete k vytvoření kamenné spirály, nepůjde pouze o dekorativní prvek, ale i o místo, které je užitečné. Bonusem vám bude úspora místa na zahradě, protože na rovině by vám tolik rostlin, jež se vejdou do spirály, zabralo mnohem více prostoru.

Přírodní materiál

Spirála oživí opravdu každé místo a pokud zvolíte k výrobě přírodní materiál zachováte i přirozený ráz celé zahrady. Kamenná spirála by měla být umístěná na slunném místě, kde budou mít rostliny dostatek světla, ale odvíjí se to hlavně od toho, jakými rostlinami ji budete chtít osázet a jejich konkrétních požadavcích.

Nepotřebné kameny

Velkou výhodou je, že na výrobu můžete zužitkovat nepotřebné kameny ze zahrady. Pokud chcete, lze využít i dalších materiálů jako například staré cihly nebo dřevo. V podstatě můžete šikovným způsobem zpracovat nepotřebný materiál, který vám překáží na zahradě.

Stejně tak můžete vytvořit ze zvoleného materiálu menší zídku nebo kameny vyskládat na sebe. Díky tomu vám vzniknou volné škvíry, které mohou být budoucím domovem pro užitečný hmyz.

Vytvořte si plán

Ve chvíli, kdy budete mít rozmyšleno, kde konkrétně budete chtít spirálu budovat a co na ní poroste, nakreslete si nejprve podrobný plánek. Bude tak moci lépe pracovat s kameny a vědět, který kam osadíte.

Připravte si základ

Nejprve si vyznačte na zvolené ploše pomocí provázku kruh o potřebném průměru. Jestliže budete chtít vystavět spirálu i do výšky, počítejte s tím, že když budete chtít výšky cca 1 m, měl by mít kruh průměr kolem 2 metrů. Bude se vám lépe osazovat a ve výsledku bude mnohem poutavější. Na označené lokalitě pak pečlivě odstraňte drny a vrstvu půdy.

Postavte spirálu

Pak vyskládejte základní vrstvu kamenů do tvaru vámi požadované spirály, která bude určovat její celkový tvar. Kameny byste měli na sebe pokládat tak, aby byla jejich vrchní plocha lehce nakloněná ke středu spirály. Je na vás, jestli je jen pevně vyskládáte, případně spojíte trochou malty.

Naplňte ji substrátem

Jakmile máte spirálu postavenou, stačí ji už jen naplnit vhodným a odpovídajícím substrátem pro rostliny, kterými ji hodláte osázet.

Co v ní pěstovat?

Kamenná spirála je naprosto ideální pro pěstování bylinek. Díky spirálovitému tvaru můžete na jednom místě pěstovat rostliny s různými nároky na vlhkost a množství slunečního světla. Na vrcholu spirály vysaďte suchomilné bylinky jako je rozmarýn, tymián, levandule nebo šalvěj. Na spodní části či v místech, kde je více stínu a vlhkosti, vysaďte například mátu, kopr, petržel nebo meduňku.

Související články

Zdroje: www.living.iprima.cz, www.denik.cz, www.priroda-zahrada.cz