obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Sprchání a hráškovatění hroznů révy: vliv počasí i výživy

Posílám fotografii našich hroznů z loňského roku. Vím, že počasí nebylo úplně příznivé, ale bylo toto poškození způsobeno jeho vlivem, nebo nějakým škůdcem? Ptá se Ondřej Pavel z Luže

Jedná se o poruchy nazývané sprchání a hráškovatění hroznů révy.

  • Sprchání nastává, pokud nejsou květy opyleny, po odkvětu opadávají a hrozen je neúplný.
  • Hráškovatění nastává při nedokonalém opylení kvítku, kdy se bobule vyvinou jen do velikosti hrášku a jsou bez semen.

Nezbytné prvky ve výživě a vliv teploty

Příčinou bývá především neharmonická výživa – nadbytek dusíku, nedostatek bóru, molybdenu a dalších prvků. Nejčastěji taková situace vzniká při nepříznivém počasí zejména v období dlouhotrvajících dešťů a při chladném počasí během kvetení révy. Správnému a rychlému odkvetení révy také svědčí vyšší teplota: pokud stoupne na 20–25 °C, réva odkvétá po 2–3 dnech a je dobře a rychle opylena. Jestliže je teplota nižší, trvá kvetení mnohem delší dobu (7–10 dnů) a navíc mohou být květy vystaveny nejen účinkům nižších teplot, ale také dešti. Vliv má i odrůdová a klonová dispozice a také infekce viry.

 sprchání a hráškovatění hroznů révy sprchání a hráškovatění hroznů révy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ochrana a prevence

Ochrana je poměrně složitá a záleží na harmonické výživě makro a mikroelementy na základě půdních a listových analýz. Někdy pomáhají postřiky molybdenanem amonným (0,1–0,3 %) 14 dní před květem, nebo postřik boraxem (0,1 %).

Akční letáky