Tipy pro zeleninovou zahradu

  • Tvorbu růžiček u růžičkové kapusty podpoříme seříznutím vrcholku.
  • Přihrnutím zeminy k póru získáme delší bílé části stvolů, které mají jemnou chuť.
  • Bílá netkaná textilie ochrání rostoucí mrkev proti pochmurnatce mrkvové, jejíž larvy v kořenech vyžírají chodbičky.
  • Seřízneme vrcholky rajčat, které ještě kvetou, a přimějeme tak rostlinu, aby energii investovala raději do již dozrávajících plodů. (Doma po příchodu mrazíků dozrají jen dorostlé plody, menší nemá smysl sklízet, a používat zelená rajčata je vzhledem k obsahu solaninu nebezpečné.) . Podobně i nekvetoucí šlahouny dýní je vhodné zakrátit.
  • Je nejvhodnější doba pro zakládání nových záhonů jahod, zvláště z prostokořenných sazenic.
  • Ochrana proti houbovým chorobám

    Vrcholí sezóna angreštů, mnohdy však úrodu zcela zničí padlí americké. Pokud tato nemoc postihla i naše keře, můžeme zachránit alespoň úrodu příští. Angrešt po sklizni ošetříme fungicidem. Při mírném napadení a jako prevence poslouží i přípravek posilující odolnost proti plísním, např Bioton či Bioan - přípravky zcela neškodné pro zdraví i přírodní rovnováhu zahrady. Důležité je i odstranění všech spadaných listů na podzim.

    Také rez hrušňová se koncem léta šíří. Houbové onemocnění hrušní se projevuje oranžovohnědými, okrouhlými skvrnami na listech. Tato choroba potřebuje k životu dva hostitele – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Když v srpnu staré jalovce prořežeme a ošetříme fungicidem, ochráníme hrušně v celém okolí.

    Fungicidy aplikujeme za suchého, bezvětrného počasí, aby se dostaly pouze na ošetřované části rostlin. Ani kapka se nesmí dostat např. do zahradního jezírka. Opatrné ošetření fungicidem přírodní rovnováhu na zahradě neohrozí, na rozdíl od plošného používání insekticidů či herbicidů. Ovšem přesto je pro ekologické zahrádkáře dobrá zpráva, že si mohou vybrat z řady přípravků na přírodním základě, které odolnost rostlin proti houbovým chorobám posilují. Kromě výše zmíněných jsou to například i speciální přípravky o ošetření ovocných dřevin z Biocont Laboratory (www.biocont.cz).

Tipy pro okrasnou zahradu

• Odstraňováním odkvetlých květů trvalek i letniček prodloužíme dobu kvetení.

• Na záhony vysazujeme sazeničky dvouletek.

• Řízkováním si můžeme namnožit pelargonie a fuchsie.

V první polovině srpna můžeme vysazovat cibule ocúnů, na podzim kvetoucích šafránů (šafrán sličný, setý, nahokvětý), lilií bělostných a hlízy bramboříků. Cibuloviny sázíme do propustné půdy obohacené kompostem, šafrány a ocúny až 10 cm hluboko, suchomilnou lilii bělostnou mělce. Šafrány a ocúny jsou ideální i do louky, kde se samy rozrůstají.

Cibuloviny kvetoucí na jaře se sázejí až od září do listopadu. Včasné výsadby nejsou, zvláště u narcisů a tulipánů, vhodné i z toho důvodu, že v teplé půdě cibule snáze napadnou houbová onemocnění. Již v srpnu však můžeme objednávat cibulky.