Šrucha zelná (Portulaca oleracea)

Lidově se jí říká portulák či kuří noha a v tradiční čínské medicíně je honosně nazývána MaChiXian. Je rozšířena po celém světě jako plevel, který roste ve volné přírodě. Původem pochází se severní Afriky a Asie, do Evropy se dostala z Egypta. V Asii se užívá k léčení mnoha neduhů již tisíce let. Řadí se mezi nejstarší kulturní zeleninu. U nás sice tradiční zeleninou není, ale například naši sousedé v Německu si ji oblíbili natolik, že je tam běžně k dostání v nabídce mnoha obchodů.

Jedná se o jednoletou rostlinu z čeledi šruchovitých a může dorůst až do velikosti kolem 40 centimetrů. Rostlinka raší už koncem května a počátkem června, roste velmi rychle a její přízemní plazivé stonky se okamžitě rozvětvují do všech stran. Má dužnaté lžičkovité listy, plazivé načervenalé lodyhy a její květy jsou nádherně žluté, bílé nebo červené. Veškeré její části včetně semen jsou jedlé a prospěšné lidskému zdraví.

Pěstujte šruchu, nepotřebuje téměř žádnou péči

Je to šťavnatá rostlina, kterou můžete pěstovat v téměř v jakýchkoli podmínkách. Ať už jste zkušení či začínající zahrádkáři, pěstování šruchy zvládnete levou zadní. Stačí semínka vysít kdykoliv na jaře přímo na záhon do řádků vzdálených přibližně 20 centimetrů od sebe. Semena přikryjte jen tenkou vrstvou zeminy a potom už jen pravidelně zalévejte, dokud se neobjeví první lístečky. Tím veškerá péče vlastně končí, protože od této chvíle lze zavlažování nechat na přírodě. Dužnaté stonky a listy portuláku dokáží totiž zadržovat vodu podobně jako sukulenty, čímž vám odpadne jakákoliv starost. Výhonky a listy pak můžete sbírat po celé léto.

Objevte zázračné účinky šruchy

Už dávno ve starověku se věřilo v léčebné vlastnosti portuláku a lidé si z této jednoleté rostliny vyráběli různé amulety, aby je ochraňovaly před zlými mocnostmi. Římský válečník a filosof Plinius doporučoval nosit šruchu ve váčku a mít ji vždy u sebe. Bylinka, ovšem není jen magickým ochráncem, ale i spolehlivou medicínou a zároveň i všestranným kuchyňským ochucovadlem. Báječně se totiž hodí do salátů, pomazánek, polévek i zálivek, přičemž si dobře rozumí také s masem nebo vaječnými pokrmy.

Co dalšího byste o tomto pokladu měli vědět?

Pro lidský organismus má tato rostlina neskutečně pestré množství zdravotních přínosů. Šrucha obsahuje vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou poskytnout vašemu organismu nemalé výhody. Obsažený vitamín A pomáhá udržet zdravé vaše oči a zlepšuje funkce imunitního systému. Mimo to je důležitý pro zdraví všech orgánů, protože podporuje zdravé dělení buněk. Rostlina je však také bohatá na vitamin C, který je důležitý pro udržení cév a oběhového systému v dobré kondici.

Maximální zdroj omega-3 mastných kyselin

Jak je obecně známo, lidské tělo si bohužel nedokáže samo tvořit omega-3 mastné kyseliny, proto jezte pravidelně šruchu, která je jejich famózní zásobárnou. Uvedené živiny mají klíčový význam pro paměť i správnou činnost mozku. Omega-3 zároveň podstatně snižují riziko kardiovaskulárních i chronických chorob, pomáhají předcházet obezitě, omezují pravděpodobnost diabetu a urychlují hubnutí.

Prodlužte si mládí a chraňte se před rakovinou

Portulák je naprosto nabitý antioxidanty, které hrají klíčovou roli v prevenci rakoviny i artritidy. Skvěle tak bojují proti zánětům i palčivým bolestem kloubů. Rovněž zpomalují proces biologického stárnutí a dodávají potřebnou vitalitu.

Budete se nejen rychleji a lépe hojit, ale i správně trávit

Šrucha zelná je prostě „kámoš“ do nepohody, který není špatné mít vždy po ruce. Kromě zmíněných pozitiv povzbuzuje peristaltiku střev, posiluje imunitu, urychluje hojení ran a reguluje hladinu cholesterolu. Nelze jí odepřít ani to, že pomáhá při horečce i popáleninách od slunce a působí i jako diuretikum. Umí toho prostě mnoho.

Zdroje: www.vitalitis.cz, www.prozeny.cz, www.jakzdrave.cz