Kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum)
Zdroj: Hana Stepanikova / Shutterstock.com

Kalina, která zahradu krášlí po celý rok? Je stálezelená a kvetoucí

Stálezelená kalina vrásčitolistá je výjimečně dekorativní a přitom nenáročná a dlouhověká dřevina. Vynikne jako solitér, ve skupině i nad stínomilnými trvalkami.

Kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) je nejznámější z mnoha druhů kalin. Tento velký keř, který přirozeně roste v lesích střední Číny, se vyznačuje smetanově bílými, voňavými deštníkovými květy na konci větví, ale především nápadnými, až třicet centimetrů velké listy, které jsou temně zelené, vrásčité a na spodní straně plstnaté. Kalina vypadá velmi zajímavě ve skupině i jako solitéra. Kvete od května do června žlutobílými okolíky, bobulovité plody jsou zpočátku červené, později černé.

Kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) Kalina vrásčitolistá (Viburnum rhytidophyllum) Zdroj: TMsara / Shutterstock.com

Pěstování

Dorůstá výšky 3-5 metrů a stejné šířky. Půdu preferuje vlhčí, humózní, propustnou s pH mírně kyselým až mírně zásaditým. Stanoviště pro kalinu vrásčitolistou je nejlepší slunné a polostinné, ale velmi dobře se jí daří i ve stínu. Nároky na vlhkost má střední. V mrazivých zimách mohou listy omrzat, ale ochotně na jaře obráží z mladých letorostů, které však občas napadají mšice. Kalinu je třeba nejméně jednou za dva až tři roky prosvětlit, podle potřeby ji lze však ostříhat i razantně.

Trpké plody této kaliny jsou oblíbenou potravou ptactva, pro člověka jsou však jedovaté.

Akční letáky