Zelí, zelenina z rodu brukvovitých, má unikátní účinky na lidský organismus. Je velmi zdravé kvašené, ale i syrové. Už na přelomu 4. a 3. století před naším letopočtem bylo ve starém Řecku oblíbenou součástí jídelníčku. A antičtí Římané zelí dokonce povýšili nad všechny zeleniny, a to nejen v kuchyni, ale i v léčitelství. O své výsadní postavení zelí nepřišlo ani v časech pozdějších. Ve středověku patřilo spolu s masem, luštěninami a chlebem k základním potravinám.
Zprávy z 12. a 13. století našeho letopočtu dokumentují pěstování a šlechtění v klášterních zahradách, nejprve ve Španělsku. O tři století později se už spolu s kadeřávkem, květákem a kapustou běžně pěstovalo v celé Evropě a bylo kvalifikováno jako jídlo docela obyčejné, či dokonce "sprosté". Nicméně v zimních měsících si na něm bez rozdílu pochutnávali chudí i bohatí, protože už tenkrát se vědělo, že zelí posiluje odolnost a prospívá procesu trávení.
Starověké a středověké úpravy zelí
Dávné postupy mohou být inspirující a zajímavé i dnes. Ve starověku se zelí jedlo:
- Vařené a osolené, okmínované, olejem zjemněné a krupicí zahuštěné
- Syrové a polité octem – zvláště že před hodováním při bohatých hostinách stolovníci pojedli takto upravené zelí a „udělalo jim to, jako by ničeho nejedli a pít mohli, kolik chtěli“
- Sušené – za starých časů se zelí sušilo do zásoby.
- V středověku se jedlo se čerstvé i nakládané, vždy však náležitě omaštěné.
Co najdete v zelných listech
- Zelí má vysoký obsah vitaminů C a K.
- Je cenným zdrojem vitaminu E a draslíku.
- V listech nechybí ani beta-karoten, kyselina listová a tiamin.
- Obsahuje velké množství vlákniny, která je důležitá pro správné trávení.
- Červené zelí je navíc bohaté na prospěšné antioxydanty anthokyany.
Pokud několikrát za den slupnete zelný list, prospějete svému tělu více, nežli multivitamínovými tabletami!
Zelí jako lék
Nadměrné množství zelné šťávy užívané dlouhodobě může blokovat vstřebávání železa, což vede k chudokrevnosti.
Zelí se přičítají hojivé účinky při žaludečních vředech, protože obsahuje látku zvanou S-metylmetionin, která zřejmě urychluje zacelování vředů a zmírňuje bolest. Tradiční léčba doporučuje vypít denně litr syrové zelné šťávy po malých dávkách. Účinek začíná být patrný asi po osmi dnech.
Kysané je dobré a zdravé
Kysané zelí vděčí za svou chuť bakteriálnímu kvašení. Pro trávení je ještě prospěšnější, nežli v syrovém stavu, a nezpůsobuje na rozdíl od něj nadýmání. Užitečné mikroorganismy, které se v kysaném zelí nacházejí, podporují zdraví prospěšné bakterie ve střevech a ty zase usnadňují zažívání, vstřebávání živin a využití vitaminů řady B.