Ovocné stromy jsou na přezimování poměrně náročné, přesto to není neproveditelné. Podzimní měsíce se nesou ve znamení zazimování nejen broskvoní a meruněk, aby nezamrzla očka stromů. V jarních měsících je pak nutné ochránit pupeny a poupata stromů, jedině tak zůstane úroda zachována.
Vyberte správné odrůdy
Pokud se chystáte rozšířit svůj sad, nebo se chcete do pěstování peckovin teprve pustit, je dobré si rozmyslet, jakou odrůdu zasadit. Užitečné informace o těch nejhouževnatějších ovocných stromech najdete ve videu na YouTube kanálu BOTUR:
Připravte stromy na zimu
Jak tedy mladé ovocné stromy připravit na zimu? Nejlepší způsob je obalit. Ale pozor. Broskvoně i meruňky patří tak trochu k netýkavkám a nespokojí se s kdejakým zábalem. Rovnou zapomeňte na neprodyšné materiály, jako je fólie.
Očka mladých stromů nesnesou ani zahrnutí kompostem. Naopak nejlepší způsob, jakým profesionální zahradníci chrání očka před vyhnitím, je balení do papíru. Ideální jsou noviny, nebo i klidně papír z tiskárny, takový, který nebude příliš sát vodu. Nemusíte očka balit příliš napevno. Spíše naopak.
A co na jaře?
Stromy přežijí zimu, ovšem co dělat na jaře, aby nezmrzly pupeny a poupata? Stromy pravidelně zalévejte. Respektive zalévejte jejich těsné okolí. Rozdíl teplot způsobí, že se bude ze země uvolňovat pára a stoupat nahoru do větví. Pára pak vytvoří ochranou clonu, díky níž větve nezamrznou. Podobný efekt bude mít i hradba z PET lahví, které naplníte horkou vodou.
Ohněm proti mrazu
V případě, že teploty budou klesat hluboko pod nulu, můžete zvolit o něco těžší kalibr. Zkušení zahradníci kolem stromů zakládají řízené ohně, ne nijak veliké, ale dobře mířené, aby horký vzduch opět vytvořil ochranný pomyslný závoj teplého vzduchu, díky němuž budou větve v bezpečí a úroda zůstane uchráněna. Oheň se vyplatí rozdělat až pozdě v noci, popřípadě do něj pravidelně přikládejte. Mrazy mívají největší intenzitu až nad ránem.
Zdroje: region.rozhlas.cz, pestujemeonline.cz, www.zahrada.cz