V minulosti se pěstovaly na polokmenech, ale i na vysokokmenech pro radost a užitek našich předků. V některých zahrádkách a zahradách nacházejí uplatnění i dnes.

Avranšská

Plody jsou středně velké, hruškovité, chuť mají sladce navinulou, kořenitou, výbornou. Plody sklízíme koncem září, dozrávají od poloviny října. Stromy rostou bujně, později středně bujně. Jejich plodnost je středně raná, vysoká a téměř pravidelná. Opylovači jsou ’Boscova lahvice’, ’Clappova’, ’Děkanka Robertova’. Odolnost proti mrazu je dobrá a proti strupovitosti střední.

Boscova lahvice

Plody jsou velké, lahvicovitě protáhlé. Chuť mají výbornou, sladce navinulou, kořenitou a mají charakteristické aroma. Sklizíme je koncem září až začátkem října, konzumně dozrávají za 2 až 3 týdny, vydrží do listopadu. Stromy rostou středně bujně. Do plodnosti odrůda nastupuje později, a ta je dobrá, pravidelná. Opylovači jsou ’Clappova’, ’Konference’, ’Pařížanka’. Odolnost proti mrazu ve dřevě je malá, v květu dobrá, proti strupovitosti střední.

Clappova

Plody jsou střední až velké, typicky hruškovité. Chuť mají příjemně sladce navinulou, dobrou. Sklizňová zralost plodů je ve druhé polovině srpna, konzumně dozrávají za dva týdny, vydrží asi měsíc. Stromy rostou středně bujně až bujně. Do plodnosti odrůda nastupuje později, a ta je vysoká. Opylovači jsou ’Boscovalahvice’, ’Konference’, ’Pařížanka’, ’Williamsova’. Odolnost proti mrazu a proti strupovitosti je střední.

Děkanka Robertova

Plody jsou velké, kuželovité. Chuť mají sladce příjemně navinulou, výbornou. Sklizňová zralost je v polovině října, konzumně dozrávají v listopadu, při dobrém uskladnění vydrží i do Vánoc. Plody z horších stanovišť jsou méně chutné. Stromy rostou středně bujně až bujně. Do plodnosti odrůda nastupuje později, úroda je nižší, téměř pravidelná. Opylovači jsou ’Clappova’, ’Williamsova’. Odrůda sama je dobrým opylovačem. Odolnost proti mrazu a proti strupovitosti je dobrá. Odrůda je vhodná do všech oblastí příhodných pro hrušně.

Dielova

Plody jsou velké, typicky baňaté. Chuť mají sladce příjemně navinulou, výbornou. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině září, konzumně hrušky dozrávají v listopadu, při dobrém uskladnění vydrží do ledna. Plody z horších stanovišť jsou natrpklé. Stromy rostou středně bujně až bujně. Do plodnosti odrůda nastupuje později, je vysoká a pravidelná. Vhodní opylovači jsou ’Avranšská’ a ’Boscova lahvice’. Odolnost proti mrazu a proti strupovitosti je malá. Vyžaduje teplejší polohy.

Grosdemange

Plody jsou středně velké až velké, hruškovité. Chuť mají sladkou, velmi dobrou. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině října i dříve, protože plody snadno padají. Konzumně dozrávají koncem prosince až v lednu, při dobrém uskladnění vydrží do února. Stromy rostou středně bujně. Plodnost odrůdy je brzká, vysoká a pravidelná.
Opylovači jsou ’Boscova lahvice’, ’Konference’, ’Williamsova’. Odolnost proti mrazu a proti strupovitosti je dobrá.

Hardyho

Plody jsou středně velké, hruškovité. Chuť mají sladce navinulou, aromatickou, dobrou. Sklizňová zralost je koncem září. Konzumně hrušky dozrávají v říjnu, skladovat je lze 1–2 týdny. Stromy rostou středně bujně. Plodnost odrůdy je středně pozdní, střední a pravidelná. Opylovači jsou ’Avranšská’, ’Clappova’, ’Charneuská’. Odolnost proti mrazu je vysoká a proti strupovitosti je střední. Nejlépe se jí daří v teplejších polohách. Používá se také jako mezikmen mezi kdouloní a odrůdou.

Charneuská

Plody jsou středně velké, lahvicovitě protáhlé. Chuť mají sladce navinulou, aromatickou, velmi dobrou. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině září. Konzumně dozrávají koncem září až začátkem října, vydrží do konce října, sklizeň z vyšších poloh vydrží i do prosince. Stromy rostou středně bujně. Plodnost odrůdy je středně raná, velmi dobrá a pravidelná. Opylovači jsou ’Boscova lahvice’, ’Clappova’, ’Williamsova’. Odolnost proti mrazu je střední a proti strupovitosti velmi dobrá.

Konference

Plody jsou středně velké, až velké, dlouze lahvicovité. Chuť mají příjemně sladkou, aromatickou, velmi dobrou. Sklizňová zralost nastává od poloviny září. Konzumně dozrávají asi za měsíc, od poloviny října do začátku listopadu. Při dobrém uskladnění vydrží plody do prosince. Stromy rostou středně bujně až slabě. Plodnost odrůdy je raná, vysoká a pravidelná. Vhodní opylovači jsou ’Clappova’, ’Charneuská’, ’Pařížanka’. Odolnost proti mrazu je dobrá a proti strupovitosti je vysoká.