Koporečka

Plody jsou středně velké, téměř vejčité. Chuť mají sladce navinulou, aromatickou, s osobitou příchutí, výbornou. Sklizňová zralost nastává začátkem října. Konzumně dozrává začátkem listopadu, vydrží až do ledna. Stromy rostou bujně. Plodnost je středně raná, menší a pravidelná. Opylovači jsou ’Avranšská’, ’Williamsova’. Odolnost proti mrazu je vysoká, proti strupovitosti malá. Vhodná pro pěstování jen v nižších a středních polohách do 400 metrů n. m.

Lucasova

Plody jsou velké, tupě kuželovité. Chuť mají sladce navinulou, mírně aromatickou, dobrou. Sklizňová zralost nastává v polovině října i dříve, protože plody mají sklon k opadávání. Konzumně dozrává od poloviny listopadu a vydrží do prosince. Stromy rostou středně bujně. Plodnost odrůdy je brzká, vysoká a pravidelná. Opylovači jsou ’Boscova lahvice’, ’Clappova’, ’Konference’. Odolnost proti mrazu a strupovitosti je střední.

Madame Verté

Plody jsou malé až středně velké, široce kuželovité. Chuť mají sladce navinulou, aromatickou, výbornou. Sklizňová zralost je koncem října, konzumní zralost nastává v prosinci. Můžeme ji skladovat do ledna. Stromy rostou středně bujně, později slabě. Plodnost je pozdní, střední, pravidelná. Opylovači jsou ’Clappova’, ’Děkanka Robertova’, ’Konference’. Odolnost proti mrazu ve dřevě je vysoká, v květu nízká, proti strupovitosti vysoká.

Muškatelka turecká neboli Zuzanka

Plody jsou malé, ve tvaru proměnlivé, především kuželovité a hruškovité. Chuť mají sladce navinulou, kořenitou, výbornou. Sklizňová zralost nastává v polovině srpna, konzumní zralost následuje asi za 10 dnů. Plody můžeme skladovat zhruba tři týdny. Stromy rostou bujně, později středně bujně. Plodnost odrůdy je brzká, dobrá a pravidelná. Opylovači jsou ’Avranšská’, ’Solanka’. Odolnost je proti mrazu ve dřevě vysoká, proti strupovitosti střední, ve vyšších polohách nižší.

Pařížanka

Plody jsou středně velké až velké, protáhle kuželovité. Chuť mají sladce příjemně navinulou, kořenitou, dobrou. Při pěstování v horších podmínkách ztrácejí plody osobitou chuť. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině října. Konzumně odrůda dozrává koncem listopadu, při dobrém uskladnění vydrží do Vánoc. Stromy rostou slabě. Plodnost odrůdy je středně pozdní, dobrá a pravidelná. Opylovači jsou ’Boscova lahvice’,
’Clappova’, ’Konference’. Odolnost proti mrazu a proti strupovitosti je dobrá až velmi dobrá.

Pastornice

Plody jsou velké, téměř lahvicovité. Chuť mají sladce navinulou, dobrou – v horších podmínkách mají plody horší chuť. Sklizňová zralost nastává v polovině října. Konzumně dozrává koncem listopadu, při dobrém uskladnění vydrží až do března. Stromy rostou středně bujně. Plodnost odrůdy je brzká, vysoká a pravidelná. Opylovači jsou ’Avranšská, ’Clappova’, ’Hardyho’. Odolnost proti mrazu je malá a proti strupovitosti je dobrá. Nejlepší výsledky odrůda dosahuje v kvalitních půdách teplých oblastí.

Solanka

Plody jsou středně velké, protáhle kuželovité. Chuť mají sladkou, kořenitou, výbornou. Sklizňová zralost nastává koncem srpna, konzumní zralost je do poloviny září. V minulosti jedna z nejpěstovanějších hrušní. Stromy rostou bujně. Plodnost odrůdy je pozdní, velká, pravidelná. Opylovači jsou ’Boscova lahvice’, ’Konference’, ’Pařížanka’. Odolnost vůči mrazu je vysoká, a proti strupovitosti rovněž vysoká.

Thiriotova

Plody jsou středně velké, tupě kuželovité. Chuť mají sladce navinulou, aromatickou, dobrou. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině října. Konzumně dozrává za 14 dnů, vydrží do poloviny listopadu. Stromy rostou bujně, později středně bujně. Plodnost je raná, vysoká a pravidelná. Opylovači jsou ’Děkanka Robertova’, ’Clappova’, ’Konference’. Odolnost vůči mrazu je střední a proti strupovitosti vysoká.

Vienská

Plody jsou střední až velké, kuželovité. Chuť mají příjemně sladce navinulou, aromatickou, výbornou. Sklizňová zralost nastává ve druhé polovině září, konzumně dozrává za 7–10 dnů, vydrží 2–3 týdny. Je vhodná na přímý konzum i pro zpracování. Stromy rostou středně bujně. Plodnost je brzká, vysoká a pravidelná. Opylovači jsou ’Avranšská’, ’Clappova’. Odolnost vůči mrazu a proti strupovitosti střední až dobrá.

Williamsova neboli Williamsova čáslavka

Plody jsou střední až velké, tvarově variabilní – kuželovité i baňaté. Chuť mají příjemně navinulou, aromatickou, výbornou. Sklizňová zralost je koncem srpna až začátkem září. Vydrží 8–12 dní, v chladírně až 2 měsíce. Stromy rostou bujně, v plodnosti slabě. Plodnost odrůdy je velmi raná, vysoká a pravidelná. Opylovači jsou ’Boscova lahvice,’ ’Clappova’, ’Konference’, ’Pařížanka’. Odolnost proti mrazu je střední. Strupovitostí je napadána především ve vlhčích oblastech.