Výsadba ovocných stromů našim moudrým předkům zajišťovala nejen ovoce, ale pomáhala i jinak. Například ořešák vysazený v blízkosti chléva nebo hnojiště sloužil jako dobrý odpuzovač much i jiného hmyzu. Strom višně mnohdy označoval hranici mezi poli a poskytoval v letním žáru stín člověku i hospodářským zvířatům.

Višně, vděčné ovocné stromy

Višně jsou na stanoviště méně náročné než třešně. Jsou odolnější vůči mrazu, poměrně dobře snášejí sušší půdy. Pro jejich pěstování jsou nejvhodnější stanoviště na svazích odkloněných od severu s půdou hlinitou, bohatou na vápník, ne však kamenitou. Nesnášejí mrazové kotliny a stanoviště vystavené mrazivým severním větrům.

Kyselky, amarelky, sladkovišně…

Višeň obecná (Prunus cerasus L.) je pravděpodobně orientálního původu. Pro lepší přehled z pomologického i praktického hlediska jsou kulturní odrůdy višní rozlišovány podle vzrůstu stromu, tvaru a velikosti listů, tvorby palistů a žlázek na řapících a hlavně podle vlastností plodů následovně:

  • Některé starší odrůdy jsou cizosprašné, ovšem v současnosti se již pěstují pouze samosprašné višně.

    Kyselky s plody barvy tmavočervené až černočervené, s navinulou až nakyslou chutí, jejich šťáva je červená, barvicí.
  • Amarelky s plody barvy světleji červené, pestré či žluté, s chutí navinulou nebo kyselou, jejich šťáva je světle žlutá, nebarvicí.
  • Tmavé sladkovišně s plody barvy tmavočervené, s chutí navinulou sladkou a se šťávou červenou, barvicí.
  • Skleňovky s plody barvy žluté nebo pestré, s chutí navinule sladkou a šťávou světle žlutou, nebarvicí.

Odrůdy našich předků

Podle doby zrání se i odrůdy višní zařazují do tzv. třešňových týdnů, které se počítají ode dne, kdy zraje odrůda ’Rychlice německá’ (z novějších odrůd ’Rivan’), což je konec května až červen.

Amarelka královská

Částečně samosprašná amarelka dozrává ve 4. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, velmi šťavnatá, má světle červenou nebarvicí šťávu. Chuť je sladce příjemně navinulá, kořenitá, velmi dobrá. Plodí středně brzy, hodně a pravidelně. Opylovači jsou ’Bruselská’ a ’Morela pozdní’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu i proti pukání plodů je vysoká. Kvalitní plody jsou vhodné především pro přímý konzum. Amarelku můžeme pěstovat i ve vyšších oblastech.

Bruselská

Cizosprašná kyselka dozrává v 6. až 7. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, velmi šťavnatá, světle rudá, má červenou barvicí šťávu. Chuť je ostřeji kořenitě nakyslá, nepatrně natrpklá. Plodí středně brzy, středně a pravidelně. Opylovači jsou ’Sladkovišeň raná’ a ’Schneiderova’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu i proti pukání plodů je vysoká. Plody jsou vhodné především na přípravu šťávy, marmelády a kompotů. Odrůda je velmi přizpůsobivá prostředí, prospívá i ve vyšších oblastech.

Köröšská

Cizosprašná kyselka dozrává v 6. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, velmi šťavnatá, světle červená, má červenou středně barvicí šťávu. Chuť má sladce navinulou, v plné zralosti výbornou. Plodí středně pozdě, středně a pravidelně. Opylovači jsou ’Sladkovišeň raná’ a ’Schneiderova’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je dobrá, proti pukání plodů je vysoká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i zpracování.

Královna Hortensie

Cizosprašná skleňovka dozrává v 5. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, světlá, rozplývavá s nebarvicí šťávou. Chuť je navinulá, nasládlá, mírně natrpklá, velmi dobrá. Plodí brzy, hodně a pravidelně. Opylovači jsou ’Troprichterova’ a ’Schneiderova’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je dobrá, proti pukání plodů vysoká. Velmi kvalitní plody se hodí především pro přímý konzum. Je vhodná do všech oblasti pro pěstování višní.

Morela pozdní

Velmi pozdní, samosprašná kyselka dozrává v 7. až 8. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, šťavnatá, tmavě červená, šťáva barví silně. Chuť plodů je nakyslá až kyselá, s osobitou příchutí. Plodí hodně a pravidelně. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu i proti pukání plodů je vysoká. Odrůda je za deště ve sklizňové zralosti náchylná k monilióze plodů. Morela má velmi kvalitní plody vhodné především pro konzervárenské zpracování. Můžeme ji vysazovat ve všech (i okrajových) oblastech vhodných pro pěstování višní.

Ostheimská (Vlasačka)

Tato višeň vznikla patrně jako hybrid původní ’Ostheimské’ nazvané Vlasačka. Cizosprašná až částečně samosprašná kyselka dozrává v 5. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, jemně rosolovitá, velmi šťavnatá, tmavě červená, má tmavě rudou barvicí šťávu. Chuť má ostře nakyslou, v plné zralosti dobrou. Plodí brzy, hodně a pravidelně. Opylovači jsou ’Amarelka královská’, ’Sladkovišeň raná’ a ’Španělská’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je dobrá, proti pukání plodů je vysoká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i zpracování.

Sladkovišeň raná

Částečně samosprašná sladkovišeň dozrává ve 3. až 4. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, červená, velmi šťavnatá. Šťáva je světle červená, slabě barvicí. Chuť je navinule sladká, aromatická, výborná. Plodí brzy, hodně a pravidelně. Opylovači jsou ’Schneiderova’ a ’Morela pozdní’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je dobrá, proti pukání plodů je vysoká, za deštivého počasí mohou být plody napadány moniliózou. Višně jsou vhodné pro přímý konzum i zpracování.

Španělská

Cizosprašná kyselka dozrává v 6. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, velmi šťavnatá, rudě červená, má červenou barvicí šťávu. Chuť má sladce navinulou, jemně kořenitou, velmi dobrou. Plodí středně pozdě, středně a pravidelně. Opylovači jsou ’Amarelka královská’ a ’Bruselská’. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě i v květu je dobrá, proti pukání plodů je vysoká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro zpracování.

Vackova

Cizosprašná kyselka dozrává ve 4. třešňovém týdnu. Dužnina je měkká, velmi šťavnatá, světle červená, má středně barvicí šťávu. Chuť má navinulou, nasládlou, mírně natrpklou, velmi dobrou. Plodí brzy a hodně (ovšem pouze za přítomnosti vhodných opylovačů), pravidelně. Opylovači jsou ’Troprichterova’, ’Schneiderova’ a ’Hedelfingenská’. Odolnost je proti nízkým teplotám ve dřevě vysoká, v květu je střední, proti pukání plodů vysoká. Plody jsou vhodné pro přímý konzum i pro zpracování.

Záhoračka (Dönešova)

Samosprašná kyselka dozrává v 5. třešňovém týdnu. Dužnina je tuhá, tmavě červená a šťavnatá, šťáva barví silně. Chuť je sladce navinulá, aromatická, výborná. Plodí středně až hodně a pravidelně. Odolnost proti nízkým teplotám ve dřevě je nízká, v květu střední, proti pukání plodů vysoká. Odrůda má velmi kvalitní plody vhodné především pro přímý konzum, ale i pro konzervování. Největší uplatnění má na malých zahrádkách v teplých oblastech.