Zdroje: chatar-chalupar.cz, bytdumzahrada.cz, vedomazahrada.cz

Po pokácení stromu většinou přichází zásadní otázka: „A co s pařezem?”. Jeho vytržení ze země je úkolem, na který si troufne většinou jen málokdo. Odstranění pařezu je totiž poměrně dost náročné. Navíc, jakmile se jej zbavíte, budete muset vymyslet, jak upravíte místo, na kterém stál. I proto se většina zahrádkářů nakonec uvolí k tomu, že pařez na svém pozemku zkrátka ponechá a bere jej jako ne úplně oku lahodící prvek zahrady. To lze ale velmi snadno a rychle změnit a přetvořit jej v úplný opak. I starý pařez má totiž pořád šanci parádně zazářit.

Co se dá udělat z pařezu

Vůbec nejjednodušším řeším, jak dodat pařezu krásu a navrátit život na místo, na kterém kdysi stával mohutný strom, je přetvořit jej v truhlík. Stačí v něm s pomocí dláta vysekat dostatečně velkou prohlubeň a osázet ji nejrůznějšími rostlinami, které budou jeho korunou krásy. Nejideálnější jsou přitom převislé rostliny, které případně ještě zakryjí i starou a nevzhlednou kůru.

Jak osázet pařez

U některých pařezů není ani třeba v nich tvořit prohlubeň, neboť ji možná stačil vykotlat sám zub času. U těch, u kterých ještě čas nestačil odvést svou práci, si pomůžeme ostrým dlátkem a kladívkem. Hloubka prohlubně je závislá na tom, jaké rostliny chcete do pařezu zasadit. U klasických vlhkomilných rostlin, které potřebují dostatek vláhy, je třeba vysekat dostatečně hluboký otvor, který pojme drenážní vrstvu a zeminu. Suchomilné rostliny si na druhou stranu vystačí i s menším prostorem, a tak přijdou vhod v případě, kdy se vám zkrátka nechce u pařezu trávit několik desítek minut s vysekáváním velké prohlubně.

Pokud se rozhodnete pro hlubší prohlubeň, nasypte v první řadě na její dno vhodnou drenážní vrstvu, která bude v případě dešťů chránit rostliny před tím, aby stály ve vodě, zasypte dostatečným množstvím zeminy a můžete se pustit do sázení. U mělčích pařezů při sázení suchomilných rostlin vsaďte jen na slabší vrstvu drenáže i zeminy.

Jaké rostliny vypadají v pařezu nejlépe?

Ještě než se pustíte do sázení rostlin, zaměřte se na to, na jakém místě pařez stojí, a podle toho se rozhodujte, aby vámi zvoleným rostlinám podmínky vyhovovaly. Ze suchomilných rostlin v pařezu vypadají nejlépe například netřesk, rozrazil, lomikamen anebo vitaliány.

Z vlhkomilných rostlin se budou v pařezu zase krásně vyjímat petúnie, macešky, begónie, pomněnky, levandule anebo třeba million bells. Fantazii se zkrátka meze nekladou a vysadíte-li do pařezu více druhů rostlin, které se k sobě pochopitelně hodí a vyžadují stejné podmínky, bude pařez hýřit barvami.

A jeden tip na závěr: Pokud je otvor v pařezu dostatečně velký na to, aby se do něj vešel samotný květináč, můžete v průběhu roku pohodlně měnit kytičky, aby pařez vždy vypadal zase docela jinak.