Úspěšné pěstování paprik vyžaduje nejen pravidelnou péči, ale také pečlivou kontrolu rostlin. Pokud totiž papriku něco trápí, listy jsou často prvními indikátory vznikajících problémů. Sledování změn na listech a rychlá reakce na případné choroby a škůdce může výrazně přispět ke zdravému a silnému růstu včetně bohaté úrody paprik.

Jak správně pěstovat papriky, abyste sklízeli hojnou a kvalitní úrodu, se můžete dozvědět z videa na YouTube, na kanálu Receptář prima nápadů:

Zdroj: Youtube

Hnědé skvrny jako známky plísně

Plíseň papriková je velmi častá choroba, která postihuje zejména listy paprik. Typickými příznaky jsou hnědé skvrny na listech, které se postupně zvětšují, až list zcela odumře.

Tato plíseň se šíří zejména při vysoké vlhkosti a teplotách kolem 20-25 °C. Zajistěte proto dostatečné větrávání mezi rostlinami a vyhýbejte se přemokření půdy. Napadené listy je dobré rovněž odstranit.

Fusariové vadnutí listů

Fusarium je houbová choroba, které způsobuje vadnutí rostlin. Listy postupně žloutnou, vadnou a nakonec odumírají. Tato houba napadá kořeny rostlin a omezuje jejich schopnost přijímat vodu a živiny. Prevence zahrnuje použití odolných odrůd paprik a zajištění dobré drenáže půdy. V případě napadení je důležité zlikvidovat postiženou rostlinu, aby se choroba dál nešířila.

Zákeřné malé mšice

Mezi nejčastější škůdce paprik patří mšice, které se často vyskytují na spodní straně listů. Napadení mšicemi se projevuje zkroucením listů, zpomalením růstu rostlin a tvorbou medovice. Abyste se mšic účinně zbavili, můžete vyzkoušet přírodní postřiky, nebo do své zahrady pozvěte užitečný hmyz jako jsou berušky a zlatoočky.

Pozor si dejte i na housenky

Dalším častým problémem jsou také housenky můry zelné či kapustové, které se živí listy paprik. Pokud zpozorujete na svých paprikách okousané listy s výkaly, prohlédněte celou rostlinu a případné housenky ihned odstraňte. Abyste jim zamezili opětovnému návratu, přikryjte rostlinu ochrannou sítí, kterou housenky neprolezou.

Žloutnutí nedostatkem živin

Někdy za špatným stavem paprik nemusí stát pouze choroby nebo škůdci. I nedostatek živin se totiž projevuje změnou barvy listů. Jestliže má rostlina nedostatek dusíku, můžete vidět žloutnutí a následné opadávání listů.

V případě nedostatku  hořčíku se žloutnutí zase projevuje mezi žilkami na listech. Řešení spočívá v pravidelném používání hnojiv s vyváženým obsahem živin podle potřeby rostlin.

Související články

Zdroje: peppergeek.com, dumazahrada.cz, hobbyzahrada.cz