Oboustranná suchá zídka
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stavba a osazení oboustranné suché zídky

Suchou zídku můžete uplatnit nejen při tvorbě teras, ale v oboustranné variantě i na rovině. Na rozdíl od klasické skalky zabere málo místa a působí přirozeně téměř všude.

Základna zídky by měla být široká alespoň jako třetina budoucí výšky. Základní vrstva kamenů kotví v 30–50 cm hluboké jámě vyplněné štěrkem. (Po stranách může štěrk od okolí oddělovat geotextilie, aby se časem nemísil se zeminou.)

Základní kameny a zbytky korytZákladní kameny a zbytky korytAutor: Archiv ireceptar.cz

Útulný domov pro ještěrky

Vnitřek zídky není nutné vyplňovat stejným materiálem, tedy kameny, stačí stavební suť.

První vstva a plnění sutíPrvní vstva a plnění sutíAutor: Archiv ireceptar.cz

V naší zídce je suť několikrát proložená trouchnivým dřevem a kompostem, což bude prospívat nejen ještěrkám a užovkám, které v zídkách nacházejí útočiště, ale také rostlinám.

Jak zídku osadit?
Spáry suché zídky, zvané též květinové, lze osadit suchomilnými květinami, jako jsou rozchodníky, netřesky, lomikameny, zakrslé mateřídoušky, v nižších částech budou prospívat i půdopokryvné plamenky a další „skalničky“.

Sázení rostlin do spár při stavběSázení rostlin do spár při stavběAutor: Archiv ireceptar.cz

Ideální je výsadba sazeniček již při stavbě, a to do spár ve tvaru obráceného T. Při jejich vnitřní straně připravíme rostlině kvalitní zeminu. Trsy rostlin lze před výsadbou dělit na menší, časem se rozrostou.

Dokončená zídkaDokončená zídkaAutor: Archiv ireceptar.cz

Pískovcová pláž pro zelené skokany

Úlomky pískovce je obložený i břeh sousedního jezírka. Ještě před dokončením je osídlili skokani zelení, kteří na dně úspěšně přezimovali. Kamenný břeh jim nyní bydlení velmi vylepšil, s požitkem se na něm sluní. 

Skokani zelení na kamenechSkokani zelení na kamenechAutor: Archiv ireceptar.cz

Akční letáky