Oboustranná suchá zídka
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Stavba a osazení oboustranné suché zídky

Suchou zídku můžete uplatnit nejen při tvorbě teras, ale v oboustranné variantě i na rovině. Na rozdíl od klasické skalky zabere málo místa a působí přirozeně téměř všude.

Základna zídky by měla být široká alespoň jako třetina budoucí výšky. Základní vrstva kamenů kotví v 30–50 cm hluboké jámě vyplněné štěrkem. (Po stranách může štěrk od okolí oddělovat geotextilie, aby se časem nemísil se zeminou.)

Základní kameny a zbytky koryt Základní kameny a zbytky koryt Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Útulný domov pro ještěrky

Vnitřek zídky není nutné vyplňovat stejným materiálem, tedy kameny, stačí stavební suť.

První vstva a plnění sutí První vstva a plnění sutí Zdroj: Archiv ireceptar.cz

V naší zídce je suť několikrát proložená trouchnivým dřevem a kompostem, což bude prospívat nejen ještěrkám a užovkám, které v zídkách nacházejí útočiště, ale také rostlinám.

Jak zídku osadit?

Spáry suché zídky, zvané též květinové, lze osadit suchomilnými květinami, jako jsou rozchodníky, netřesky, lomikameny, zakrslé mateřídoušky, v nižších částech budou prospívat i půdopokryvné plamenky a další „skalničky“.

Sázení rostlin do spár při stavbě Sázení rostlin do spár při stavbě Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Ideální je výsadba sazeniček již při stavbě, a to do spár ve tvaru obráceného T. Při jejich vnitřní straně připravíme rostlině kvalitní zeminu. Trsy rostlin lze před výsadbou dělit na menší, časem se rozrostou.

Pískovcová pláž pro zelené skokany

Skokani zelení na kamenech Skokani zelení na kamenech Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Úlomky pískovce je obložený i břeh sousedního jezírka. Ještě před dokončením je osídlili skokani zelení, kteří na dně úspěšně přezimovali. Kamenný břeh jim nyní bydlení velmi vylepšil, s požitkem se na něm sluní. 

Akční letáky