Urputná drobnolistá rostlinka se žlutými kvítky se k nám rozšířila již v 17. století a doputovala sem tehdy ze Severní Ameriky. Dnes se tomuto druhu šťavelu, ke smůle zahrádkářů, daří po celé Evropě. Je tak houževnatý, že byste na něj mohli narazit i v tropické africe nebo dokonce na Novém Zélandu.

O co jde?

Ještě než se pustíte do likvidace šťavelu, podívejte se na pár užitečných informací o této urputné rostlince:

Zdroj: Youtube

Na první pohled se jedná o velmi líbeznou rostlinku, jakmile vám ale rozšíří v zahradě a na záhonech, je čas se jí zbavit. A to není úplně jednoduché.

Řekněte šťavelu sbohem

Možností, jak se šťavelu zbavit, je hned několik. Je jen na vás, kterou si zvolíte. Pokud šťavel prorůstá mezi okrasnými rostlinami a skalničkami, bude vás to stát trochu úsilí a preciznosti. Bohužel na takové místo nemůžete použít žádný postřik, protože byste si zahubili i ostatní květiny. Musíte proti němu vytáhnout do boje ručně. Hezky rostlinu po rostlině jej vytrhat i s kořeny.

Zkuste herbicid

Pokud vám ale prorůstá trávníkem a potřebujete se jej zbavit, využijte slunečných dní a zkuste použít herbicid. Pátrejte po takovém, jehož aktivní látkou je fluroxypyr. Rozhodně nepřekračujte doporučené dávkování a držte se pokynů na návodu k použití. Tam, kde nejsou okolo květiny, to znamená, pokud vám šťavel prorůstá dlažbou, štěrkem, nebo na jinak neosázené skalce, můžete použít přípravek na bázi glyfosátu.

Jak na šťavel preventivně?

Pokud se pustíte do ručního odstraňování šťavele, dělejte to včas. V podstatě hned, jakmile si rostliny všimnete. Nedejte mu čas se na zahradě uhnízdit a rozpínat se. Dbejte na kvalitu trávníku. Šťavel se usazuje tam, kde se jiným rostlinám a trávě nedaří. Jakmile tedy uvidí slabší místo na trávníku, chytí se příležitosti.

Mulčování

Aplikujte vrstvu mulče (např. sláma, listí, dřevní třísky) kolem rostlin, abyste omezili světlo a prostor, který šťavel potřebuje k růstu.

Dostatečná zálivka

Zalévejte rostliny v zahradě pravidelně a dostatečně. Zajištění dostatečné vláhy pro pomůže zvýšit konkurenceschopnost ostatních rostlin vůči šťavelu.

Vysaďte konkurenty

Zasaďte rostliny, které mají schopnost efektivně soutěžit s šťavelem o světlo, vodu a živiny. Vhodné jsou hustě rostoucí keře, trvalky nebo jiné rostliny, které rychle zaplní prostor.

Poslechněte si novou epizodu našeho podcastu iReceptář do ucha. Hostem byla tentokrát Monika Kořínková z Monamy, kde vaří vynikající marmelády, ale taky pečou úžasné zákusky:

Související články

Zdroje: www.youtube.com, www.thespruce.com, botany.cz