Hotové nepřenosné zahradní krby nabízejí prodejci za různé ceny začínající zhruba na pěti tisících korunách. Buď jako snadnou stavební skládačku, nebo zcela hotové.

Krb s udírnou a přípravnou plochou, která velikostí odpovídá pracovní desce kuchyňské linky, nebo takový, aby ladil s dalšími zahradními stavbami, vyžaduje spíše stavbu na míru. Kdo si troufne postavit krb svépomocí, ušetří.

„Materiál na krb na fotografiích stál něco přes deset tisíc korun. Stavba objednaná u specializované firmy by vyšla zhruba na dvojnásobnou částku,“ upřesňuje František Škobis, odborník na zahradní stavby.

Tipy pro stavbu svépomocí

  • Především krb umístěte s ohledem na světové strany a směr větru tak, aby zadní část směřovala na sever či západ.
  • Zvolte materiál, který odolá vysokým teplotám.
  • Krb postavte na zpevněný základ, nejlépe na betonovou desku o tloušťce 15 centimetrů na štěrkovém podkladu.

Postup

Krb vyzdíváme lícovými cihlami. Jsou sice dražší než klasické, ale díky hladkému povrchu už nemusíme dělat žádnou konečnou úpravu.

Na lícové cihly používáme speciální maltu — neobsahuje vápno, a tak nám při vlhku na cihlách nevzniknou ošklivé bílé mapy.

První řada cihel musí přesně kopírovat půdorys krbu.

Výška krbu je zhruba osmdesát centimetrů — což je deset řad cihel.

Další stavíme na ni, přičemž mezi cihly klademe kovový drát, aby byly spáry stejné a pravidelné.

Uvnitř krbu vyzdíme samotné ohniště ze šamotových cihel, které odolávají vysokým teplotám.

Nesmíme však zapomenout přidávat do malty v poměru 1 : 1 šamot, aby nejen cihly, ale i malta odolaly ohni.

Na snímcích je zachycena stavba půlkruhového tvaru ohniště, pro začátečníky je však vhodnější obdélníkový. Cihly pak klademe na ocelový překlad.

Pro obloukový otvor si musíme například z dřevotřísky vyříznout šablonu a oblouk zpevnit plechem. Na šablonu vyskládáme cihly do oblouku. Podpěra tady zůstává několik dnů, než malta dokonale zatvrdne.

Takto je krb připraven na osazení vrchní desky. Kameník vyrobil betonové teraso, zvolit si však můžete i kámen, žulu či cokoli jiného.

V desce však musí zůstat dva otvory — jeden na umístění grilovacího roštu, případně nerezového pekáčku či plotny a druhý pro komín udírny.

Na komín také používáme speciální komínové tvárnice. Jsou užší, proto u krbu nevznikne žádné ohromné monstrum, přitom zachováme doporučenou velikost prostoru uvnitř komínu o rozměrech 30 x 30 cm.

V zadní straně komína vyřízneme zhruba ve výši očí rozbrušovacím kotoučem otvor na dvířka, kudy budeme dovnitř zavěšovat potraviny. Dvířka koupíme zhruba za tisíc korun.

Na komín je dobré umístit kryt, aby do udírny nepršelo.

Foto František Škobis