Šterk a kameny jsou nedílnou součástí zahrad odnepaměti. Své výsostné místo mají v krásných a harmonických meditačních zahradách dálného východu, i v našich pestrobarevně kvetoucích skalkách. Využít je můžete na mnoho způsobů – plocha pokrytá štěrkem, kameny, oblázky či dlažbou je totiž na údržbu mnohem méně náročná, nežli trávník. A pokud je doplněná vhodnými druhy rostlin, vypadá mnohem lákavěji, než jednotvárný zelený porost i než mnohé záhony s odkrytou půdou, které je pracné stále zbavovat plevelů. Jedná se vlastně o zdokonalené mulčování.

Vybírat můžete z nesčetného množství barev i tvarů štěrku, kamenů i oblázků. Mohou ladit s fasádou domu, materiálem zídek či cestiček, být pestré či elegantní jednobarevné. Pozor jen na kyselomilné rostliny, kterým by nesvědčil vápenec.

Štěrkový záhon

Tato výsadba nebude v budoucnu potřebovat téměř žádnou péči ani pletí, ovšem je třeba záhon dobře připravit a plevelům předem zabránit, aby se na něj rozrůstaly. To lze zajistit dvěma způsoby:

Spodní bariéra proti plevelům

  • Odstraňte vrchních 20 cm půdy a na dno vzniklé prohlubně položte mulčovací textilii.
  • Na okrajích budoucího záhonu ji vyveďte až na povrch a zajistěte vhodným okrajem (dřevěným, kamenným). Vznikne tak vanička, do které plevely nebudou mít přístup. Větrem zavátá semena se uchytí jen výjimečně. V tom případě je třeba jej včas odstranit, zrovna tak jako spadané listí (koštětem či fukarem).
  • Záhon naplňte směsí sterilní zeminy obohacené trochou kompostu a hrubým pískem či keramzitem.
  • Poté, co záhon osadíte vhodnými trvalkami, je možné povrch ozdobit štěrkem či oblázky.

Svrchní bariéra proti plevelům

  • Budoucí záhon zkypřete a obohaťte hrubým pískem či jemným štěrkem, aby substrát dobře propouštěl vodu.
  • Poté plochu pokryjte mulčovací textilií.
  • Sazenice rostlin sázejte do otvorů, které snadno nastřihnete ve tvaru kříže.
  • Nakonec povrch textilie pokryjte dekorativním povrchem – štěrkem, kamínky, oblázky.
  • Svrchní baroéra má nevýhodu v tom, že vysazené rostliny se samy nemohou množit oddenky ani semeny.

Druhy rostlin vhodné pro štěrkové záhony:

Štěrková vrstva chrání krčky rostlin proti přemokření a jejich kořeny zároveň chrání proti náhlými výkyvům teplot i vlhkosti. Proto se jim zde daří.

Levandule, šalvěj, šanta, mateřídouška, rozchodník, lomikámen, devaterník, svatolina, šater, pryšec chvojka, úrazník, netřesk, okrasné traviny… vybírat můžete z velkého množství suchomilných trvalek a skalniček, aromatických bylinek.

Rozkvetlá dlažba

Ani dlažba nemusí být pouze technickým prvkem v zahradě. Zvláště ke staré, kamenné, ale i jednoduché keramické dlažbě se velmi hodí doplnění vhodnou vegetací. Vysazené okrasné rostliny navíc zabírají místo plevelům, které se zde dále nebudou šířit.

  • Ze spár odstraňte důkladně všechen plevel – nejlépe to jde speciální škrabkou.
  • Poté spáry vyplňte zeminou smíšenou s pískem, na vrch štěrkem či oblázky.
  • Do širších spár a do míst, kde se spáry setkávají, vysaďte rostliny.
  • Poškozené dlaždice můžete vyjmout a celé místo osadit, taková změna dlažbu velmi zkrášlí a zpestří.

Vybírejte rostliny, které jsou nenáročné, suchomilné a díky drobnému, polštářovitému vzrůstu snesou občasné sešlapávání. Jedná se o podobné druhy, jaké se hodí i pro výsadbu do suchých zídek, které ostatně k rozkvetlé dlažbě či štěrkovému záhonu skvěle ladí.

Pro osazování dlažby se hodí například: mateřídouška, tymián, rozchodník, lomikámen, úrazník, popenec, zběhovec, netřesk.