Pěstování

Dřevnatějící, vytrvalé bylinky pocházející z mediteránu můžete pěstovat společně, mají podobné nároky – co nejvíce slunce, dokonale propustný substrát s drenáží na dně, potěší je příměs dřevěného popela nebo mletého dolomitického vápence. Jsou nenáročné na živiny (v přehnojené půdě méně voní) a nesnášejí přelévání. Ovšem pozor na to, že v nádobě vystavené horku nesmí všechna vláha vymizet, bylinky nejsou kaktusy a úplné vyschnutí dlouho nepřežijí. Pokud nádoby zaizolujete proti promrznutí, vydrží venku i v zimě. Dobře jim bude i na světlém, bezmrazém, avšak chladném místě. Substrát kolem bylinek můžeme poklást oblázky, které akumulují teplo, což rostlinám svědčí i pěkně vypadá.

Můžete využít nespočet pěstebních nádob, nebo si vytvořit vlastní recyklací nádobí, starých plechovek atd. Bylinkám se bude dařit ve všech typech, pokud vlastnostem daného materiálu přizpůsobíte i pěstování, především zálivku.

Hliněné květináče

Květináče z pálené hlíny jsou vkusnou klasikou, která se neokouká. Jsou těžší, ale díky jejich póréznosti nedochází tak snadno k přemokření substrátu, voda se vypařuje i stěnami. Ty navíc přes den akumulují teplo a v noci kořeny bylinek ještě chvíli zahřívají, což jim svědčí. Glazovaná keramika nabízí nádherné barvy. Akumulační funkce zůstává, ale pro vodní páry je nepropustná podobně, jako plasty a kov.

V plastu nepřelévat

Zatímco dříve byly plastové květináče většinou nepříliš zdařilou nápodobou hliněných, dnes je nabídka tvarů a barev opravdu pestrá. Výhodou nádob je jejich lehkost a to, že se snadno nerozbijí. Nepropouštějí však vodní páry, proto v nich snáze dojde k přemokření – nezbytné je na dno nasypat vrstvu drenáže (štěrku, perlitu, keramzitu) a bylinky nepřelévat.

Kov zahřívá kořeny

Pozinkovaná vědérka bylinkám sluší. Pro kov platí to samé, co pro plast, je navíc ještě trvanlivější. Některým rostlinám by mohlo vadit přehřívání, ale bylinky si budou lebedit. Substrát však nesmíte nechat zcela vyschnout, i suchomilné bylinky na horkém slunci žízní.

Využít můžete i staré hrnce, konvice, plechovky. U recyklace starých nádob bývá jediný problém, a to je chybějící odtokový otvor. Bez něj dojde k přemokření velmi snadno, snažte se ho proto do nádob vyvrtat. Pokud to nejde, řešením je 10 cm silná vrstva drenáže a opatrné zalévání.