Na záhonech najdeme mnoho rostlin – trvalek, dvouletek i letniček –, jejichž suché semeníky dobře vypadají a zároveň dlouho odolávají nevlídnému chladnému počasí. Zatímco v létě a na podzim přinášejí barevné květy, nyní je zdobí decentní odstíny kapučína, máslových sušenek a skořice. Abychom se o jejich půvabnou zimní tvář nepřipravili, ostříháme je až s příchodem jara a v případě nutnosti přivážeme k opoře, aby se pod tíhou sněhu nezbortily.

Letní ozvěny

Překvapivě mnoho letniček a dvouletek ochotně nastavuje svou druhou tvář zimním paprskům.

  • Pro dekorativní strbouly se odedávna pěstuje štětka planá (Dipsacus fullonum), která si cestu do zahrádek našla z volné přírody.
  • Štíhlé divizny (Verbascum)
  • Kuriózní, skoro metr vysoká molučenka hladká (Moluccella laevis) s hustými přesleny otevřených kalichů
  • Úžasná měsíčnice roční (Lunaria annua) oblíbená pro „penízky“, které se v chladném světle stříbřitě lesknou.
  • Mnohem nižší, ale stejně výrazná je černucha damašská (Nigella damascena) s plody připomínajícími vypouklé soudečky. Ještě teď v nich najdeme černá semínka, která můžeme použít pro jarní výsev.

Na zahradě, zvlášť sousedí–li s otevřenou krajinou, nás může překvapit durman obecný (Datura stramonium). Tuto 60 až 100 cm vysokou jednoletku někteří pěstují záměrně kvůli bílým až fialovým květům, které vystřídají velké, ostře ježaté tobolky. Pozor, stejně jako blízce příbuzná brugmansie alias „andělská trumpeta“ je i durman celý jedovatý!

Každý rok znova

Koloběh života trvalek je fascinující a těm, co vydrží vzpřímeně stát dlouho do zimy, dopřejeme na zahradě prominentní místo. Vysoké stonky se semeníky v několika patrech, jaké má například zavinutka (Monarda didyma) či sápa (Phlomis russeliana), působí velice jemně a elegantně a stejně jako svícím podobná plodenství řetězovky (Physostegia) nebo šuškardy (Liatris spicata) přinášejí velkolepý efekt ve větším množství. Nejen krásné, ale také užitečné jsou suché hlávky bělotrnu (Echinops ritro), štětky i středové terče po odkvetlých třapatkovkách (Echinacea), jejichž semeny se živí ptáci, zejména pěnkavy.

Na holých větvích

Plodenství, která se nyní vyjímají podél holých větví, bychom si v jiném období sotva všimli. Pohledné kouličky o průměru necelé 3 cm krášlí platan (Platanus). Platan je honosný strom s nádhernou borkou, ale ponechán bez řezu se vejde jen do rozlehlých zahrad. Na omezeném prostoru uplatníme půvabné hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata). Jejich laty se skládají z drobných fertilních a velkých sterilních květů v různém poměru, záleží proto na odrůdě, zda budou husté, nebo řídké. Za pohled zblízka stojí detailně propracované měchýřkaté plůdky tavoly kalinolisté (Physocarpus opulifolius) seskupené do úhledných skořicově hnědých kopečků.

Partnerství s travami

Stejně jako v létě i v době vegetační pauzy platí, že krása jednotlivých rostlin nejlépe vynikne v kombinacích, v nichž si vzájemně kontrastují svým tvarem, velikostí a strukturou. Nejkrásnějším partnerem pro rostliny s nápadným zimním plodenstvím jsou jednoznačně trávy, které jim poskytují jemné neutrální pozadí. Zvlášť bohatý výběr nabízí rod ozdobnic (Miscanthus).

Tipy na další suché ozdoby

Artyčok (Cynara), čechrava (Astilbe), máčka (Eryngium), mochyně (Physalis), rozchodníkovec (Hylotelephium), řebříček (Achillea), kolkvície nádherná (Kolkwitzia amabilis), plamének plotní (Clematis vitalba), škumpa obecná (Rhus typhina), tavolník japonský (Spiraea japonica)…