Intenzivně vyhřívaná místa v zahradě, kde je nedostatek vláhy a celý den praží prudké slunce, je pro mnoho pěstitelů problém. Ovšem není neřešitelný. Stačí, když osázíte záhony suchomilnými rostlinami, které často září pestrými barvami. Které to jsou?

Na zajímavou fotoprojekci trvalek v suchomilném záhoně se můžete podívat na následujícím videu:

Zdroj: Youtube

Rozrazil klasnatý

Tato suchomilná rostlina je původem ze střední Asie, bohatě se také vyskytuje v Mongolsku a na Sibiři. Rozrazil je tvořen hustými trsy listů a stonkem, který je zakončený bohatými klasy s květy v modrofialových odstínech. Zpravidla bohatě kvete během července a srpna a dorůstá do výšky až 40 cm. Rozrazil je vhodný i na zídky a hodně suchá místa.

Echinacea

Květina je zároveň léčivou bylinou, kterou s oblibou využívali již staří Indiáni. Můžete ji znát také pod názvem třapatka nachová, indiánské slunce nebo červená slunečnice. Echinacea miluje slunné a teplé lokality a snáší velice dobře extrémní horka. Pokud jí dopřejete dostatečně propustnou půdu, s jejím zaléváním si opravdu hlavu dělat nemusíte.

Mnohokvět hroznatý

Tato poměrně zajímavá vysoká rostlina pochází z jižní Afriky a často je nazývána Kleopatřina jehla. K růstu jí prospívá slunné a teplé místo s propustnou půdou. Zpravidla dorůstá do výšky kolem 60 až 100 cm a vytváří vzpřímené klasy květů ve žluté zářivé barvě v kombinaci se sytě oranžovou. Mnohokvět zpravidla vykvétá uprostřed léta a postupně nakvétá až do podzimu.

Levandule

Další suchomilnou rostlinou, která vám ušetří spousty běhání s kropáčem po zahradě, je tolik oblíbená a voňavá levandule. Nejenže miluje teplo a slunce, ale velice dobře také odolává mrazu. Levanduli vždy dopřejte lehké a písčité půdy, které dobře prosychají. Stejně tak se bude rostlině dobře dařit v závětří.

Šuškarda klasnatá

Šuškarda klasnatá je zajímavá vysoká, vytrvalá květina s až 30 cm dlouhým klasem fialových úborů. Lidově se jí říká shorakvět a původem pochází ze severoamerického kontinentu. Má velice zvláštní květenství, které nakvétá obráceně. Vyžaduje vysazení na slunné místo s propustnou půdou a v suchu si přímo lebedí.

Řebříček

Řebříček si můžete momentálně pořídit v mnoha odrůdách, které vykvétají od června až do pozdního léta či začátku podzimu v mnoha odstínech. Nejčastěji v barvě bílé, růžové, žluté a fialové. Ocení propustnou půdu bohatou na humus a slunné místo či polostín.

Související články

Zdroje: www.floranazahrade.cz, www.bydleni.instory.cz, www.living.iprima.cz