Suchý potok zahradu zkrášlí

Suché koryto nebo suchý potok jsou krásnými, ale také funkčními doplňky zahrady. Mohou totiž být jen na oko, ale také místem, kde bude po deštích stékat voda, v tomto místě bude částečně zadržována nebo bude dál stékat mimo pozemek. Jakým způsobem zadržíte vodu a využijete tohoto krásného prvku, je jistě na vás. Nechte se inspirovat a vyberte takový styl, který bude sedět vám i vaší zahradě.

Nedokážete si představit, jak může suché koryto v zahradě vypadat? Všelijak! Záleží jen na vás, zda bude velmi dekorativní či docela přírodní. Inspirovat se můžete třeba tímto videopříspěvkem z kanálu DIY IDEAS! na YouTube.

Zdroj: Youtube

Funkce suchého potoka a nač myslet

Co suché koryto řeší? Můžete jeho pomocí nasměrovat odtékání vody a případně vláhu částečně zadržet. Jistě víte, že zadržování vody v krajině je velkým tématem, a proto se těchto prvků využívá nejen v soukromých zahradách, ale také v městské zeleni nebo na velkých pozemcích v krajině.

Pokud chcete vodu zadržet, musí být koryto v podstatě po vrstevnici, tedy téměř nesmí odtékat. Ono „téměř" je na místě, protože v případě bleskových povodní a přívalových dešťů by měla mít voda možnost přeci jen odtéct mimo zástavbu, abyste si na pozemku mezi domy nevytvořili příliš velký rybník. Nicméně lepší jezírko na zahradě, nežli ve sklepě vašeho domu.

Pokud jde o zahradu mezi domy, vodu byste neměli zadržovat ani nad stavbou. Tím byste mohli zapříčinit její vlhnutí a následnou tvorbu plísní či dokonce ohrožení statiky takového domku. Nejde tedy jen o estetický prvek, ale promyšlený zásah do zahrady, který by měl dávat smysl a při jehož stavbě byste měli dbát na své okolí.

Jak na suchý potok?

Obecně je koryto mírně pod úrovní okolní půdy a dno je zakryto folií nebo alespoň netkanou textilií, která zpomaluje vsakování vody.

Dále jsou zapotřebí kameny, štěrk či oblázky a případně i hrubší písek. Některé tyto materiály můžete mít snad z přírody, ale veškeré frakce čili hrubost a velikosti těchto materiálů můžete jednoduše a docela levně pořídit také v blízkém lomu.

Výhodou nákupu přímo v lomu je nejen cena, která je významně lepší než v hobbymarketech či zahradnictvích, ale také fakt, že materiál bude souviset s vaší okolní krajinou. Krásné žulové balvany nebo ploché pískovcové nášlapné kameny jsou oboje velmi pěkné, ale materiálem se bude hodit více ten, který souvisí i s geologií vašeho okolí. Jednoduše řečeno, koryto nebude působit jako pěst na oko. Čím přírodněji bude vypadat, tím lépe pro vaši zahradu.

Stavba suchého koryta

Jak dlouho budete na stavbu koryta potřebovat a kolik rukou se bude hodit, záleží na velikosti celého projektu. Suchá koryta se totiž hodí jak na dlouhou stráň velkého pozemku, tak do nevelkých předzahrádek.

Po vykopání koryta a položení fólie začněte ukotvením fólie ve stranách největšími kameny, které by měly tvořit břehy a jen v některých místech vystupovat z pomyslného koryta. Jako další můžete do břehů sypat menší kamenivo a na závěr nejdrobnější štěrk, oblázky či prosívku.  

Nyní už máte skoro hotovo, ale suchý potok není jen o kamení a písku. Měl by být také v krajích osázený vhodnými rostlinami, které budou kopírovat pomyslný břeh. Může jít o různé traviny, ale představivosti se meze nekladou. Nechte se inspirovat obrázky a videi, ale také svým okolím a přírodními toky.

Máte-li v zálibě používání množství dekorací, i tento prvek se vám bude líbit. V okolí suchého potoka či přímo v něm mohou být různé sošky, mostky a nášlapné kameny, jezy nebo dokonce i mlýnky, které se roztočí až za deště.

Související články

Zdroje: urobsisam.zoznam.sk, hobby.instory.cz