Zdroje: radimejak.cz, abecedazahrady.dama.cz
Co je svejl?
Vše vám objasní tento pěkně zpracovaný příspěvek, kde lektorka Akademie permakultury vysvětluje výhody a úskalí svejlu nejen na louce, ale také na pozemku vašeho domu nebo zahrady:
Svejl vyřeší sucho v zahradě
Svejl může proti suchu významně pomoci, ale podmínkou je dostatek srážek, což je v některých jižních částech republiky podstatný problém.
Počeštěný svejl neboli anglicky swale je vlastně příkop, který vznikne odstraněním půdy po vrstevnici tak, že na dolní straně tohoto žlabu navršíte odkopaný materiál. Žlab s hradbou materiálu slouží k zadržení a vsakování dešťové vody, která díky tomu neodteče z pozemku, a proto je v tomto místě také vhodné pěstování na vodu náročných dřevin.
Pokud je svejl vedený mírně šikmo, vodu částečně zadrží, ale také odvede ideálně do sušších míst, kde je vláha potřeba.
Kde a jak pomáhá svejl
Jak podotýká sama lektorka Akademie permakultury Denisa Peoa Tomášková, jak bude voda prosakovat a stékat pod vzniklým svejlem je špatně odhadnutelné a je třeba počítat s variantou, že se pod svejlem vytvoří vlhká místa. Na jednu stranu je to samozřejmě žádoucí, na druhou to nemusí být vyloženě vhodné, pokud jsou zde například užitkové budovy. Podotýká také, že plánování hloubky a šířky svejlu musí kalkulovat se sklonem a délkou svahu či schopností vsaku. Svejly mohou být široké jen několik desítek centimetrů, ale také metrů podle pozemku.
Pokud vás zajímá udržení vody na vašem pozemku, máte i mnohé další možnosti, jak toho dosáhnout. Jednou takovou je například hlubinný záhon, který je obdobou vyvýšeného, jen vykopaný do země. Další variantou je například dešťový záhon neb zahrada, které jsou také umístěny do nejnižšího místa či je jim takové místo vytvořené. Takové zadržení vody může zahrnovat také kanály či uměle vytvořené rybníčky.