obrázek z archivu ireceptar.cz
Zdroj: Archiv ireceptar.cz

Svěží dech jara: bíle kvetoucí byliny i dřeviny mezi čerstvou zelení

Bělostně kvetoucí jarničky, cibuloviny, keře a zářivá kůra napučených bříz spolu s čerstvou zelení vytvářejí příjemnou atmosféru.

Dvojité osvěžení

Když narcisy rostou v řádcích na záhonu ve společnosti pomněnek a chejru, všechny potěší, ale nikoho nepřekvapí. Když se však nahodilá skupinka objeví mezi pocuchanými stébly na břehu rybníčku, vyvolá v nás úžas nad nepoznanou divokostí a houževnatostí, kterou v sobě tyto oblíbené cibuloviny mají. Přirozenost narcisům sluší a odraz na vodní hladině jejich půvab ještě znásobuje.

narcisy narcisy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Pozor na přemokření. Je–li půda při okraji vodní plochy podmáčená, cibule určitě vysadíme o kousek dál, jinak uhnijí.

Jarní koulovačka

Stačí letmý pohled a prvosenka zoubkatá si naše srdce získá už napořád. Zoubkatá proto, že má listy s vykrajovanými obrubami. Její květenství připomíná dobře uplácanou sněhovou kouli, ale místo vloček ji zdobí desítky květů se žlutým očkem uprostřed. Krásnou bělokvětou primulku najdeme u zahradníka pod názvem Primula denticulata var. alba. Kvete několik týdnů, a když to počasí dovolí, tak už od konce března.

prvosenka zoubkatá (Primula denticulata var. alba.) prvosenka zoubkatá (Primula denticulata var. alba.) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • V trávníku se jí nedaří, ale v záhonové borduře nebo před keři zazáří jako skutečná hvězda.

Květy nahoře i dole

Bledule letní (Leucojum aestivum) kvete v dubnu a v květnu, tedy měsíc až dva po bleduli jarní, což nám dává větší volnost při kombinování s ostatními rostlinami. Některé kompozice však vznikají neplánovaně. Jako ta na naší fotografii. Když jsem cibulky asi půl metru vysokého kultivaru Gravetye Giant sázela, byla třešeň holá. Teprve když rozkvetla a vytvořila nad bledulemi bílý oblak, přišlo překvapení, jak dokonale souzní.

Bledule letní (Leucojum aestivum) Bledule letní (Leucojum aestivum) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Potřebu zvýšené půdní vlhkosti bledule letní sdílí s bergéniemi, čemeřicemi a pupkovci, s nimiž vytváří dokonalou skupinu.

Březový háj

Stromy nemusí mít vždy mohutný kmen, aby přitáhly pozornost. O tom nás přesvědčují štíhlé a elegantní břízy s kůrou v barvě křídy. Ta získává na intenzitě díky čerstvě vyrašenému trávníku či stromu s temným kmenem rostoucím poblíž. Tam, kde není nouze o místo, vysadíme celou skupinu, nejlépe v lichém počtu.

Bříza je jedinečná barvou kůry Bříza je jedinečná barvou kůry Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Aby byla borka břízy opravdu běloskvoucí, šetrně ji kartáčkem a vlhkým hadrem očistíme od řas a jiných usazenin.

Princezna mezi keři

Už samotný název zní vznešeně. Neznamená to však, že jde o nějakou citlivku, jak se mnozí mylně domnívají. Magnolie neboli šácholan je keř či strom, kterému vadí snad jen stín a podmáčená půda. Ani řez nepotřebuje, ubral by mu na přirozeném půvabu. Jakmile otevře své velké voňavé květy, stane se i to nejméně zajímavé místo na několik týdnů chloubou zahrady. Stačí si jen vybrat barvu květů. Bílou, růžovou nebo snad žlutou?

Magnolia stellata je zjara obsypaná bílými květy Magnolia stellata je zjara obsypaná bílými květy Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Magnolie oplývá krásou i po zbytek roku. Zajímavé listy jsou v létě zelené a na podzim zlaté. V zimě zase vyniknou chundelatá poupata.

Ach ta vůně

Vůně k jaru patří stejně jako Velikonoce. A právě v období jarních svátků rozkvétá skimie japonská (Skimmia japonica). Nenáročný stálezelený nízký keř, oblíbený především do nádob nebo pro výsadbu mezi vřesy, má pěkné kožovité listy a bohatá květenství. Na nich by nebylo nic moc zvláštního, kdyby kolem sebe nešířila omamnou vůni. Abychom si jí užili co nejvíce, vysadíme několik keřů přímo pod okny, u cesty nebo u odpočivadla.

skimie japonská (Skimmia japonica) skimie japonská (Skimmia japonica) Zdroj: Archiv ireceptar.cz

  • Rozkvetlá skimie potěší čich i v bytě. Květenství odstřihneme, naaranžujeme je do vázy a postavíme na místo, kudy často procházíme.

Akční letáky