Svlačec rolní se pne po všem, co mu nabídne oporu.
Zdroj: Shutterstock.com

Svlačce není snadné se zbavit: vrstvené mulčování a další fígle

Nelze ho odstranit běžným pletím, neboť z každého kousku oddenku může vyrůst nový svlačec. Ovíjí a dusí rostliny, rozrůstá se do všech stran. Co na něj platí?

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis) patří mezi plevele, kterých není snadné se zbavit. Zatímco se plazivé podzemní výběžky rozrůstají do šíře a zakořeňují na stále nových místech, nadzemní výhony šplhají po všech oporách i rostlinách v dosahu.

  Svlačec rolní si hledá cestu Svlačec rolní si hledá cestu Zdroj: Shutterstock.com / Manfred Ruckszio

Dokonalé mulčování

Na řadu křehčích plevelů postačí pravidelné mulčování organickým materiálem (nejlépe slámou, štěpkou, trávou ve slabší vrstvě, v okrasné zahradě i kačírkem). Svlačec je však provrtá a vystrkuje růžky dál. I to je už samo o sobě lepší, nežli volné bujení a obtáčení rostlin – v mulči ho snáze rozpoznáte a včas vytrhnete. Když budete rostliny vytrhávat pravidelně, časem se oslabí, až docela odumřou – jejich kořeny nemohou přežít více let, bez výživy posílané listy. Ale pokud si přejete spolehlivější ochranu, nabízí se vrstvené mulčování, kdy pod mulč dodáte ještě účinnější zábranu.

  • Na cestičky je pod mulč ideální netkaná textilie. Její použití do záhonů je sporné, po pár letech může být půda pod ní příliš utužená.
  • Na záhonech se proto často používá vrstva materiálu, který zprvu plevele dokonale dusí, ale časem se rozloží. Obvykle je to kartón. I u něj se vedou spory ohledně složení a ti nejopatrnější zahradníci ho nepoužívají do zeleninové zahrady. Většina však důvěřuje půdě a rostlinám, že si s rozloženým kartónem jednorázově poradí – každopádně by měl být nepotištěný. Můžete se poohlédnout také po silnějším papíru bez lepidel a klást jej v několika vrstvách. 

Vícevrstevným mulčováním pohřbíte svlačec zaživa. A i když bude hledat únikové cesty, pod tímto poklopem mnoho šance nemá. Může vystrkovat růžky pouze na okraji mulčované plochy, a tam už lze vykukující výhony znavených rostlin uhlídat.

Krajní prostředky

Neškodný a bezpečný herbicid existuje pouze v reklamě, a nadužívání těchto látek je skutečnou katastrofou pro přírodu i naše zdraví. Pokud boj se svlačcem bez něj nezvládnete, aplikujte ho s nejvyšší opatrností – i malé množství otráví vše živé v nedalekém zahradním jezírku. Rozumným způsobem je aplikace štětcem přímo na listy, nejlépe gelového přípravku, a takového množství, které opravdu nesteče, ale působí jen na konkrétní rostlinu. Musí být navíc bezvětrné počasí a déšť v nedohlednu.

Svlačec rolní (Convolvulus arvensis) je úporný plevel a pohledná popínavka v jednom Svlačec rolní (Convolvulus arvensis) je úporný plevel a pohledná popínavka v jednom Zdroj: Shutterstock.com / Sarah2

Svlačec můžete i využít

Svlačec je nezbytné regulovat, protože pěstované rostliny utiskuje. Ale když odhlédneme od jeho nežádoucích vlastností, je to velmi pohledná rostlina, navíc pěkně kvetoucí. Na drátěném plotě může udělat parádu, a popne ho celý s ohromnou rychlostí. Ostatně, šlechtěné svlačce s ještě většími a sytěji barevnými květy jsou oblíbené okrasné popínavky. Svlačec se pne, kam může – proto když okolí zamulčujeme a ponecháme mu jen plot, nakonec dobře poslouží. Podobně funguje i nouzové řešení v záhonech – pokud nemáme čas nebo možnosti svlačec mýtit, postavíme mu jednoduché opory z proutí, po kterých se popne a nebude tolik ovíjet okolní rostliny.  

Akční letáky